Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Šumperk

1. Krátké představení města.

Město Šumperk se rozkládá v malebném údolí řeky Desné, chráněné od severu masívem jesenických hřebenů. Město je správním, politickým a hospodářským centrem severozápadní Moravy. Město leží na 50° severní zeměpisné šířky a na 17° východní zeměpisné délky. Město Šumperk je jednou ze vstupních bran pohoří Jeseníky, které je členěno na Hrubý a Nízký Jeseník. Šumperk je právem označován za „Bránu Jeseníků“, protože leží na křižovatce cest, které vedou k nejvýznamnějším horským výchozím základnám - Skřítku, Červenohorskému sedlu, Ramzové a také k úpatí masivu Kralického Sněžníku. Více...

2. Kontaktní osoby (naši City Changers)

  • Petr Suchomel, místostarosta, tel.: 724 189 455, e-mail : petr.suchomel@musumperk.cz
  • Lenka Krobotová, cyklokoordinátorka II., tel.: 583 388 355, e-mail : Lenka.Krobotova@sumperk.cz
Cyklostezka Oslavany - Ivančice byla otevřena 1. května 2015. Je dlouhá 3200 metrů, široká 3 metry (lávka 2 metry) s převýšením 16 metrů.

Více zde: http://kic-ivancice.webnode.cz/informace-pro-turisty/cyklostezk

3. Projekty pro rok 2018 (pomáháme budovat v našem městě Malou Kodaň)

Doplníme později.

4. Informace o cyklistické dopravě - stávající stav

Doplníme později.

Z historie :

Cyklodoprava v Šumperku

Ve městě Šumperk dosud neexistuje ucelená síť cyklistických tras.

Dlouhodobým cílem města je vybudování funkční páteřní sítě cyklistických komunikací, která by umožnila cyklistům nejen bezpečnou segregaci od automobilové dopravy v rámci vnitroměstských vztahů, ale i bezpečnější průjezd Šumperkem a propojila centrum města s okolními obcemi -  Novým Malínem, Vikýřovicemi, Dolními Studénkami a silnicí II/446 na Bratrušov. Tento cíl se představitelům města daří v dlouhodobém horizontu postupně naplňovat.

Stávající cyklokomunikace ve městě Šumperku

Lokalita

Způsob vedení

Délka v metrech

Žerotínova – Havlíčkova (od okružní křižovatky po světelnou křižovatku (Temenická x Langerova)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

750

Temenická

(od křiž. Temenická x Sládkova po křiž. Temenická x Šumavská)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

100

Temenická

(od křiž. Temenická x Šumavská po křiž. Temenická x Finská)

Obousměrný cyklistický pás v přidruženém prostoru

550

Lidická – Uničovská

(až po začátek obce Nový Malín)

Stezka pro chodce a cyklisty se společným provozem

950

Parková stezka u potoka Temenec

(mezi ul. Fibichova a Langerova)

Stezka pro chodce a cyklisty se společným provozem

220

Jiráskovy sady

Stezka pro chodce a cyklisty se společným provozem

230

Smetanovy sady

Stezka pro chodce a cyklisty se společným provozem

400

Okružní křižovatka Zábřežská - Jesenická

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

100

Křižovatka u Hypernovy

Jednosměrný oboustranný cyklistický pruh ve vyhrazeném prostoru

100

J. z Poděbrad

(od křiž. Temenická – Langerova po okružní křižovatku)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

620

Husitská

(od kruhového objezdu po výjezd z parkoviště za dalším kruhovým objezdem)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

180

Jiřího z Poděbrad

(od kruhového objezdu po křiž. Vítězná)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

410

Žerotínova (ve výstavbě)

(od kruhového objezdu u ZUŠ po areál ČSAD)

Vyhrazený oboustranný cyklistický pruh v hlavním dopravním prostoru

1075

Žerotínova (ve výstavbě)

(od ČSAD po náhon)

Jednosměrný oboustranný cyklistický pruh v přidruženém dopravním prostoru

430

Žerotínova (ve výstavbě)

(od náhonu po k. ú. Dolních Studének)

Jednosměrný oboustranný cyklistický pruh ve vyhrazeném prostoru mimo hlavní dopravní prostor)

424

Stav k 30. 9. 2014

Město by dalším rozvojem samostatných cyklistických pruhů chtělo umožnit snadnou mobilitu cyklistů v rámci města i dobré napojení na okolní obce, jak ukazuje mapa z aktuálního návrhu cyklostras v Generelu dopravy městě Šumperka.

Obrázek č. 1: Návrh sítě cyklistických komunikací ve městě Šumperku

 

Pro větší bezpečnost cyklistů je plánováno také několik desítek kilometrů cyklistických tras, které by měly propojit obce a města od soutoku řeky Moravy a Desné směrem na sever a spojit tak všechny obce podél řeky Desné od Postřelmova až Loučnou nad Desnou (Loučná nad Desnou, Velké Losiny, Rapotín, Vikýřovice, Šumperk, Dolní Studénky, Sudkov s obcí Postřelmov). Tyto cyklotrasy jsou součástí zpracované Vyhledávací studie cyklokomunikace Desná. Jenom "šumperská" část této cyklistické komunikace „Desná“ bude měřit celkem skoro 4 km. Vytvořené propojení městě Šumperka s obcí Bludov vhodného pro cyklisty umožňuje další systematický rozvoj cyklodopravy v obcích podél řeky Moravy.

 

Šumperkem na kole

Město Šumperk je zasazeno do krásné přírody v podhůří Jeseníků a právem proto bývá označováno jako „Živá brána Jeseníků“. Terén v okolí města je převážně lesnatý a kopcovitý, protkaný spoustou značených i neznačených cest, kde si na své přijdou silniční cyklisté i milovníci horských kol a náročného terénu.

Ze Šumperka lze podniknout mnoho jednodenních výletů, délku a náročnost si zvolí každý podle své libosti. Oblíbenými cíly jsou např. Velké Losiny s ruční papírnou, zámkem a lázněmi, kde má do konce roku 2014 vyrůst nový termální akvapark. Příjemné jsou vyjížďky na blízkou přehradu Krásné s letní restaurací, autokempem a možností koupání, o něco náročnější je cesta na hrad Rabštejn, kde se můžeme pokochat nádhernými výhledy. Praví sportovci určitě přijmou výzvu vyšlapat na kole až na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou nebo na nejvyšší horu Jeseníků Praděd.

Šumperkem prochází tématicky zaměřená „Čarodějnická cyklotrasa“, která cyklistu na  jednotlivých zastaveních seznamuje s neblahou historií čarodějnických procesů, které popsal Václav Kaplický ve své knize Kladivo na čarodějnice. Mnohým bude určitě známý stejnojmenný film, odehrávající se v místních reáliích. Cyklotrasa vede z Mohelnice do Zlatých hor.

Na stejné téma přímo navazuje „Expozice čarodějnických procesů“ která dokumentuje pravdivé události a příběhy lidí z tohoto temného období. Stálá expozice je umístěna ve sklepení tzv. Geschaderova domu v Šumperku. Po návštěvě muzea mohou turisté v sezóně absolvovat ještě procházkový okruh historickým jádrem města nebo se pokochat vyhlídkou z radniční věže.

V letní sezóně 2014 jsou v Jeseníkách opět v provozu cyklobusy, které umožňují přepravu cykloturistů i s jízdním kolem. Turisté se tak mohou přiblížit ke svým vybraným cílům. V Šumperku začíná linka na trase: Šumperk – Klepáčov – Skřítek – Rýmařov – Malá Morávka – Hvězda – Ovčárna.

Město se také stará o bezpečnost cyklistů při dopravě v rámci svého území. Snaží se zajistit bezpečné propojení města s okolními obcemi pro všechny, kteří dojíždějí na kole z okolních obcí do Šumperka za prací, do škol, za sportem i zábavou, a dále pro rekreaci a sportovní vyžití občanů města Šumperka, turistů a návštěvníků celého regionu. Cyklisté jsou u nově budovaných nebo rekonstruovaných komunikací bezpečně vedeni v oddělených jízdních pruzích po stranách komunikace nebo po cyklostezce oddělené od silnice na samostatném tělese. Město je propojeno cyklostezkami téměř se všemi sousedními obcemi, aktuálně probíhá budování cyklostezky Šumperk – Dolní Studénky.

5. Typy na cyklovýlety a další související informace

Cykloservisy a prodejny sportovních potřeb.

Čarodějnickou cyklotrasou po Polsko - Českém pohranič

Město Šumperk ve spolupráci s Powiatem Nysa a se sdružením Jeseníky – sdružení cestovního ruchu zrealizovalo v rámci Operačního programu Přeshraniční spolupráce ČR-PL 2007-2013 projekty Čarodějnickou cyklotrasou po polsko – českém pohraničí etapa I. a etapa II. Více...

6. Informace o městské mobilitě - stávající stav, plány

Doplníme později.

7. Fotogalerie


Novinky

Šumperk a kampaň „Oblékáme hada Edu“

28. 06. 2016 | Dvě šumperské základní školy se v červnu pod záštitou města Šumperka zapojily do kampaně Centra dopravního výzkumu „Oblékáme hada Edu“. Cílem této celoevropské kampaně je podporovat... číst dále

K dopravní hře s hadem Edou se nově připojily školy v Praze, Brandýse nad Labem nebo v Šumperku

30. 05. 2016 | V dubnu a květnu probíhalo další kolo dopravní hry s hadem Edou. Hra s názvem „Oblékáme hada Edu“ je českou verzí mezinárodního projektu „Traffic Snake Game“, který probíhá ve více... číst dále

Město Šumperk- představujeme nového člena

19. 11. 2015 | Dlouhodobým cílem města je vybudování funkční páteřní sítě cyklistických komunikací, která by umožnila cyklistům nejen bezpečnou segregaci od automobilové dopravy v rámci vnitroměstských vztahů,... číst dále

Modul: Seznam členů