Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Praha 5

1. Krátké představení města

Městská část Praha 5 patří s počtem 82 tis. obyvatel a rozlohou 27,5 km2 mezi největší městské části Prahy. Rozkládá se na území typicky městském s historickou a sídlištní zástavbou, např. v okolí Újezda, historickém centru Smíchova nebo na Barrandově. Nalezneme zde však i cenná přírodní území s nezastupitelnou volnočasovou a rekreační funkcí v regionu, jako jsou Prokopské a Dalejské údolí, Dívčí hrady či Vidoule.

2. Kontaktní osoby (naši City Changers)

JUDr. Tomáš Homola, radní MČ P5, tel. 257000514, e-mail: tomas.homola@praha5.cz

3. Projekty pro rok 2018 (pomáháme budovat v našem městě Malou Kodaň)

Městská část Praha 5 by ráda systematicky zlepšovala podmínky pro cyklistickou i pěší dopravu na svém území. Proto nejen že vstoupila do Asociace měst pro cyklisty, ale zejména se chce dlouhodobě zabývat zlepšováním míst klíčových pro cyklistickou dopravu. V nebližší době plánujeme např. úpravu křižovatek v centru a na hlavních cyklistických trasách (Zborovská x Lidická, nám. Kinských, Klikatá x Karlštejnská, Musílkova x Plzeňská, Na Václavce x Peroutkova), projektovou dokumentaci pro zvýšení bezpečnosti ulice Hlubočepská (trasa A12), zpřístupnění tramvajové estakády Hlubočepy – Barrandov cyklistům, cykloopatření v ulicích Peroutkova či Radlická. Dlouhodobě hodláme aktivně spolupracovat na magistrátních projektech (lávka pro pěší a cyklisty na Císařskou louku, úprava dopravního uzlu Lihovar, rekonstrukce lávek na železničním mostě, zadávací karty TSK na páteřních a hlavních cyklotrasách…).

Jako důležité vnímáme zajištění plošné prostupnosti území, kterého je možné dosáhnout např. zřizováním cykloobousměrek či odstraněním nadbytečných zákazů. Vzhledem k vysoké intenzitě provozu však považujeme za důležité klást důraz na zachování bezpečnosti jak cyklistů, tak ostatních účastníku provozu na pozemních komunikacích.

4. Informace o cyklistické dopravě - stávající stav

Na území Prahy 5 se nachází pět z dvaceti Pražských mostů a lávek a prochází jí páteřní cyklotrasa A1 spolu s dalšími 6 značenými cyklotrasami (A1 – po levém břehu Vltavy, A12 – Prokopským a Dalejským údolím, A33 – pokračování trasy Prokopským údolím, A112 – napojení Prokopské údolí – Velká Chuchle, A113 – úsek od Barrandova ke Slivenci, A120 – napojení Nové Vsi na Jinonice, A122 – napojení Hlubočep a Jinonic). Území Prahy 5 je „nástupním bodem“ pro cyklistické výletní trasy směrem na Karlštejn, Mořinu či Štěchovice a umožňuje využít stanic metra, ležící v blízkosti páteřních tras.

Existence území vhodných pro volnočasové aktivity, síť značených cyklotras a množství mostů sloužících „tranzitní cyklodopravě“ znamená, že průjezdnost území Prahy 5 je pro řadu rekreačních i dopravních cyklotras klíčová. 

5. Tipy na cyklovýlety a další související informace

Zajímavá místa v Praze a tipy na výlety najdete na webu ceskojede.cz.

6. Informace o městské mobilitě - stávající stav, plány

Dopravní omezení a uzavírky.

7. Fotogalerie

Barrandovský most je důležitou dopravní spojnicí pro motorovou i pro cyklistickou dopravu. Foto: Jitka Vrtalová


Novinky

Šeříková ulice v Praze: Dvojí metr na stejnou ulici

30. 04. 2018 | Šeříkovou ulicí prochází jedna z páteřních stezek podél Vltavy, která v pražském systému cyklotras nese označení A1. Ulice leží na území dvou městských částí, Prahy 5 a... číst dále

Vznikla ojedinělá studie pro Smíchovské nábřeží

21. 01. 2018 | V Praze ojedinělá a svým zaměřením a rozsahem převratná objemová studie smíchovské náplavky a navazujícího území vznikla na objednávku páté městské části. Studie plánuje... číst dále

Císařskou louku a Smíchov propojí lávka pro kola i pěší

24. 02. 2016 | Praha - Nová lávka pro cyklisty a pěší z pražského ostrova Císařská louka na nábřeží vznikne nejdříve v roce 2017. Město nyní dokončuje studii lávky, náklady odhaduje na 70 milionů korun. Informoval o... číst dále

Modul: Seznam členů