Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Seminář v Uničově ukázal pravou tvář Cyklistické akademie

19. 11. 2015

Třetí z řady seminářů Cyklistické akademie se stal skutečným pracovním jednáním.

Slovo „akademie“ odkazuje na akademickou oblast, kde na jedné straně jsou profesoři a na druhé studenti. Přístup studentů může být různý - někteří chodí na semináře z povinnosti, někteří vůbec (vždyť povinné minimum je možné získat i jinak), ti zbývající ale opravdu mají zájem o učivo, chtějí objevovat a poznávat nové věci a aplikovat je v praxi. Seminář, který je založený pouze na jednostranném poskytování informací, je vlastně k ničemu. K čemu by byla Cyklistická akademie, kdyby její účastníci neuměli, nebo ani nechtěli pracovat s informacemi, které uslyšeli? Většina účastníků semináře v Uničově patřila právě do třetí skupiny „objevitelů“.

„Pokud chcete, aby se vaše město rozvíjelo v oblasti rozvoje cyklistické dopravy, potřebujete si vypracovat strategický plán rozvoje cyklistické dopravy,“, vytyčil úvodní zadání a zároveň cíl semináře koordinátor Cyklistické akademie Jaroslav Martinek. 

K přípravě strategického plánu slouží materiál Nepopsaný list papíru, jeho přílohou je soubor 40 lekcí cyklistické akademie. Kombinací těchto dvou součástí si každé město může připravit svůj vlastní plán doslova „na míru“. Cílem semináře bylo ukázat jednotlivým městům, jak na to.

Přednášky čtyř měst ukázaly jednotlivé oblasti, kterých se musí plán týkat:

  • Šternberk – Vize, cíle – věc, na kterou se zapomíná,
  • Přerov – řízení procesů a financování,
  • Uničov – cyklistická infrastruktura (tvrdá opatření),
  • Olomouc – kampaně, PR (měkka opatření).

Jaroslav Martinek pak všechny prezentace shrnul a představil tentokrát v teoretické rovině, v šabloně dokumentu Nepopsaný list papíru. Závěrečnou prezentaci zakončil slovy: „I když Cyklistická akademie nabízí jasnou strukturu, pro města je mnohem důležitější, když se budou učit od sebe navzájem a inspirovat se dobrými příklady, které mohou být realizovány v nejbližším okolí. Nejtěžší ze všeho je věřit a vnímat vizi a cíle, které si stanovíte. To nemohou být jen pusté fráze, ale síla víry, že to co děláme, je užitečné pro všechny obyvatele města. Lidem, kteří jezdí na kole, je třeba vytvořit stejně dobré podmínky, jako mají řidiči aut. Pokud se ztotožníme s touto vizí, následná opatření půjdou jaksi sama.“

Seminář Cyklistické akademie v Uničově dnešním dnem tedy neskončil, ale teprve začal. Stále zbývá dopsat příběh „Nepopsaného listu papíru“, a to minimálně ve čtyřech městech Asociace měst pro cyklisty: Olomouc, Přerov, Šternberk a Uničov. Přidají se města Šumperk, Odry, Hranice a Lipník nad Bečvou, která si přišla původně vyslechnout jen nějaké informace?

Modul: Novinky