Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Studenti, města a klimatické změny. Přijedeme za Vámi a vysvětlíme souvislosti

11. 06. 2019

V rámci programu CityChangers proběhlo v tomto roce několik seminářů určených pro studenty základních a středních škol. V Kroměříži, Tišnově, Zábřehu, Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou dostali studenti příležitost navrhnout změny pro své město. Přispíváme tak k aktuální debatě o klimatických změnách, ale i o celkovém životním stylu.

Češi patří mezi evropské "otesánky", pokud jde o množství pohybu, máme co dohánět. Kde jinde začít tento trend než na školách? Jak ukazují průzkumy ve Velké Británii,  chůze a jízda na kole, pokud slouží jako doprava pro každý den, mohou významně ovlivnit míru aktivity jedince i celé populace. Ať už jdeme pěšky do školy nebo jedeme na kole do práce, aktivní doprava nabízí pohodlný, dostupný a cenově nenáročný způsob, jak se víc hýbat. 

Opatření pro bezpečný aktivní pohyb přitom prokazatelně zvyšují podíl aktivní dopravy ve městech. O nutnosti podporovat aktivní dopravu dokonce hovoří i vládní strategie Zdraví 2020, která má i svůj akční plán. 

Otázkou zůstává, jak propojit studenty a jejich často originální nápady s možnostmi města a jejich dlouhodobým plánováním.  Například v  Kroměříži už vznikla stránka https://kromeriz.dobramesta.cz/, která nabízí možnost poslat svoje připomínky a návrhy. 

Tento článek slouží zároveň jako nabídka pro další školy. Pokud máte zájem o seminář o aktivní mobilitě, napište nám na info@cyklomesta.cz. Domluvíme termín podle vzájemných možností.  

Reportáže z proběhlých seminářů:

Studenti, města a klimatické změny. Přijedeme za Vámi a vysvětlíme souvislosti
Modul: Novinky