Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Pardubice: Město krátkých vzdáleností, které je ideální pro cesty na kole nebo pěšky

25. 03. 2019

Před časem jsme zveřejnili první část zprávy o dopravním chování obyvatel Pardubic. Vycházelo z ní, že Pardubice mají blízko k ideálu "města krátkých vzdáleností", a chování obyvatel se může směle rovnat s vyspělými městy západní Evropy. 

Dnes zprávu doplníme o část, kam a jak Pardubáci cestují. Více než polovina (54 %) všech cest je kratší než 3 km a zároveň více než polovina (54 %) cest do 3 km je uskutečňována pěšky. Cesty Pardubáků jsou tedy obecně kratší než cesty okolních obyvatel a chodí více pešky.

Zároveň ale samotní obyvatelé města vytvářejí téměř polovinu automobilové dopravy. Brát si automobil i na kratší cestyje nejobvyklejší na cestách do práce. Přesednutí z automobilu na kolo nebo veřejnou dopravu u cest do 3 km by znamenalo o pětinu snížit dopravní zátěž z automobilů v této kategorii. 

Rozdělení cest podle délky a účelu cesty vytváří zcela unikátní obrázek o dopravním chování, Pardubice jsou v tomto ohledu skvělým příkladem sběru a analýzy strukturovaných dat. Více najdete v článku za Radničního zpravodaje, který je uvedený na konci článku.  

Autor: Martin Ptáček, odbor hlavního architekta města Pardubice

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Pardubice: Město krátkých vzdáleností, které je ideální pro cesty na kole nebo pěšky

Ke stažení

rz-3_19m.pdf (2.7 MB)
Modul: Novinky