Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Dnes začíná Evropský týden mobility

17. 09. 2018

S koloběžkou v tramvaji nebo s kolem v metru již dnes lidé běžně jezdí do školy, do práce i třeba do kina. Ušetří tak čas na cestě k zastávce a ještě pohybem zocelí své zdraví. Přesto ale každým rokem narůstá také míra individuální automobilové dopravy. V městských oblastech však existuje řada ekologicky šetrných řešení způsobů přepravy, které jsou často mnohem rychlejší, levnější, pohodlnější i spolehlivější. A právě na to se snaží upozornit Evropský týden mobility, který se letos ponese v duchu hesla „Mix and Move“, tedy „Kombinuj a jeď“. Kombinování dopravy totiž nepřináší pouze individuální výhody, ale má pozitivní dopad také na společnost jako celek. Ať už jde o snížení znečištění životního prostředí, či zvýšení kvality života a zdraví.

Právě dnes začíná kampaň EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY, která se již tradičně snaží upozorňovat na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Městské úřady mohou v rámci týdne od 16. do 22. září realizovat řadu aktivit zacílených na téma udržitelné dopravy – jedná se o skvělou příležitost vyzkoušet nová dopravní opatření a inovativní řešení pro snížení emisí z používání automobilů a dopravy, testovat nové technologie a získat potřebnou zpětnou vazbu od veřejnosti.

 Každý rok se tato kampaň zaměřuje na konkrétní téma na poli udržitelné mobility. V roce 2018 se tímto tématem stala „multimodalita“. Multimodalita podporuje používání a kombinování různých druhů dopravy pro přepravu jak cestujících, tak i zboží. Kombinace různých druhů dopravy představuje maximalizaci jejich přínosů z hlediska nákladů, rychlosti, flexibility, pohodlí, spolehlivosti atd. Má také přínos pro společnost jako celek např. formou snížení znečištění životního prostředí a přetížení dopravy či zlepšení kvality života a zdraví.

Vlastnictví a používání automobilu stojí peníze. Vedle toho inteligentní kombinace alternativních způsobů přepravy je často levnější: chůze je zdarma, náklady na jízdní kolo nebo měsíční jízdné na veřejnou dopravu jsou (relativně) nízké a zahrnují vše v jednom (parkovné, pojištění, pohonné hmoty atd.). I možnosti sdílené mobility jsou konkurenceschopné.

Účast v kampani je otevřena všem městům, obcím i regionům, které mají o problematiku udržitelné dopravy zájem. Municipality mohou dle svých kapacit a možností realizovat kampaň v plném celotýdenním rozsahu nebo se rozhodnout pouze pro realizaci jednotlivých akcí.

Města se mohla připojit k dalším evropským městům a zaregistrovat svůj program a činnosti na webu http://registration.mobilityweek.eu/login.php?. Více informací lze najít na oficiálních stránkách kampaně: https://www.mzp.cz/cz/news_etm_2018

 

Další důležité informace k Evropskému týdnu mobility naleznete na http://www.mobilityweek.eu.

Na této stránce budou přibývat postupně informace k programu ETM v jednotlivých českých městech:

Praha

  • Zábavný a zároveň naučný program se letos uskuteční ve dnech od 16. do 22. září a vyvrcholí Dnem bez aut v Křižíkově ulici, která se vyčlení na celý den výhradně pro pěší, cyklisty a veřejnou dopravu. V Karlíně tak vznikne prostor pro pouliční zábavu, kterou na hlavním pódiu doplní vystoupení známých hudebních osobností a těles, jako například skupiny The Tap Tap, Circus Ponorka a Dixie band nebo písničkář Jakub Ondra.
    Ke stažení: Plakát ETM, Program ETM, plakát Den bez aut, program Den bez aut

Třinec

Zlín

Břeclav

  • K programu Evropského týdne mobility přispívají i společnosti Cyklospeciality a Cyklosféra Břeclav. Festival Cyklospecialit proběhne v sobotu 22. září a bude zahrnovat také ukázku Bike Pola, Stand-up Comedy Show, závod ve skládání kola a samozřejmě také tradiční závod majitelů kol Brompton v kostýmech.  Ke stažení: Upoutávka na festival, program a mapa festivalu, trasa závodu 2018.

 

Modul: Novinky