Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

První české firmy mohou získat evropský standard certifikovaného cyklozaměstnavatele

22. 07. 2018

Nadace Partnerství přináší do České republiky evropský standard Certifikovaný cyklozaměstnavatel. Je určen pro firmy, které vytváří podmínky pro dojíždění do práce na kole na svém pracovišti. Certifikace je celoevropským měřítkem, podle kterého firma může zhodnotit míru své vstřícnosti vůči bezmotorovému dojíždění do práce, a identifikovat příležitosti, jak být ještě lepším pracovištěm pro své zaměstnance jezdící na kole.

Evropský standard „Cycle Friendly Employer Certification" přenesla Nadace Partnerství do České republiky a adaptovala je speciálně pro tuzemské podmínky. „Pracoviště je hodnoceno až podle 49 kritérií rozdělených do šesti tematických oblastí. Za každé splněné kritérium firma získává body a podle celkového počtu bodů dosahuje bronzové, stříbrné nebo zlaté certifikace, která odpovídá evropskému standardu. Po vyplnění online dotazníku firmu navštíví auditor certifikace, který firemní výsledky se zástupcem firmy znovu projde, a následně firma získává certifikát platný na tři roky," vysvětluje fungování certifikace její koordinátor Michal Šindelář.

Certifikace je určena pro firmy, pro které je péče o zaměstnance prioritou a chtějí být atraktivním zaměstnavatelem. Díky certifikaci firma získá kompas, jak postupovat v péči o nemotorovou mobilitu svých pracovníků. Certifikace je způsob, jak se přihlásit k odpovědnosti za zdravé životní prostředí, na které má čím dál větší dopad individuální motorová doprava ve městech.

„Jízda na kole je jako fyzické cvičení před prací. Zaměstnanci jsou fit, tráví méně času na nemocenské, méně chybují, dosahují lepší psychické pohody a jejich celková produktivita je vyšší. Zároveň šetří náklady, jak firmám v centrech měst, které si nemusí vydržovat tolik parkovacích míst pro auta, tak i samotným zaměstnancům," popisuje Michal Šindelář výhody, kterých požívají cyklozaměstnavatelé.

Rovnou na zlatou úroveň certifikace dosáhla brněnská firma Thermo Fisher Scientific vyrábějící elektronové mikroskopy. „Letos jsme získali evropský standard Certifikovaný cyklozaměstnavatel, který nám dal zajímavé podněty. Ať už to jsou drobnosti jako umístění cyklostojanů pro návštěvy, nebo pořízení servisní sady na kola, či cyklopřednášek. Dále se zamýšlíme i nad možností obohacení naší flotily referentských vozidel o elektrokola nebo elektrokoloběžky," popisuje další plány HR managerka firmy Renata Millerová.

Součástí certifikace je i veřejná osvěta v tématu, jak zlepšovat podmínky na pracovišti. Firmám je k dispozici průvodce certifikací, ve kterém naleznou všechna opatření, která vytvoří z jejich pracovišť místa přívětivá pro zaměstnance dojíždějící na kole. Vedle průvodce mohou firmy navštívit inspirační databázi příkladů dobré firemní praxe.

Certifikaci cyklozaměstnavatel v Česku koordinuje Nadace Partnerství, která již od roku 2005 poskytuje certifikaci kvality turistických služeb Cyklisté vítáni. Posláním certifikace Cyklisté vítáni je zlepšování podmínek na straně ubytovacích a stravovacích zařízení a jiných turistických cílů. Nadace Partnerství vydala již více než 1000 certifikací. Nyní nabízí skrze Certifikovaného cyklozaměstnavatele podobnou službu i zaměstnavatelům.

Více informací najdete na www.cyklozamestnavatel.cz

Logo ke stažení na bit.ly/cyklo-logo

Ilustrační fotografie ke stažení na bit.ly/cyklo-foto

Tisková zpráva na webu bit.ly/web

 

Zprávu z České republiky doplňujeme o zprávu ze Severního Irska - Nový systém akreditací pro pro-cyklisticky orientované zaměstnavatele. Tím chceme ukázat, že se jedná o skutečně o celoevropský projekt.

Autor Jorge Hernandez

Zdroj: https://ecf.com/news-and-events/news/new-cycle-friendly-accreditation-scheme-employers

Severní Irsko spouští pilotní pro-cyklistický program akreditací pro zaměstnavatele. Úplně poprvé byl program spuštěn v Belfastu 19. dubna 2018.

Celá řada velkých zaměstnavatelů v irském Belfastu se již do systému zaregistrovala. Cílem Evropského systému akreditací pro pro-cyklisticky orientované zaměstnavatele je motivovat zaměstnance, aby do práce jezdili na kole.

Systém, který provozuje Evropská cyklistická federace na celém území Evropy, má firmám vstřícným vůči cyklistům zajistit určitou normu. Na území Spojeného království bude program zajišťovat Cycling UK s podporou Sustrans.

Jízda na kole do práce nebo na pracovních cestách zlepšuje jak zdraví zaměstnanců, tak jejich produktivitu. Budou-li zaměstnanci jezdit víc na kole než autem, podaří se zmenšit problémy s dopravními zácpami v době dopravní špičky, což je přínosné pro podnikání i celou ekonomiku.

Zaměstnanci, kteří jezdí pravidelně na kole (třeba do práce), mají ročně v průměru nejméně o jeden den nemocenské méně než ti, kdo na kole nejezdí. Přínosy se projevují i v oblasti psychické pohody, jak ukazují různé studie. Lidé, kteří na cestu do práce používají auto, mají ve srovnání s dojíždějícími cyklisty nejméně o 13 % vyšší pravděpodobnost, že budou vystaveni trvalému stresu, příp. nejsou schopni se v práci řádně koncentrovat.

Akci k zahájení provozu programu akreditací organizoval Sustrans z financí Agentury veřejného zdraví (PHA) v proslulých prostorách Drawing Offices belfastského hotelu Titanic, kde několik osob z řad místních podnikatelů i z jiných zemí Evropy vyjádřilo souhlas s novým systémem.

Ředitel divize Sustrans pro Severní Irsko Gordon Clarke uvedl: „Jsme velmi rádi, že máme možnost zahájit tento program právě v Severním Irsku, a rádi bychom vyzvali všechny zaměstnavatele, aby se k nám připojili a mohli těžit z toho, že jejich zaměstnanci budou zdravější a spokojenější. Ze zprávy Belfast Bike Life víme, že díky lidem, kteří dojíždějí na kole, je na našich silnicích denně o 7000 aut míň, a také víme, že 54 % obyvatel Belfastu by chtělo začít jezdit na kole nebo jezdilo častěji. Zaměstnavatelé mohou pomoci tím, že zajistí cyklistům lepší potřebné zázemí. Věříme, že tento program bude zajímavý pro širokou škálu zaměstnavatelů ze sféry soukromé i veřejné.“

Výkonný ředitel organizace Cycling UK Paul Tuohy řekl: „Firmy, ve kterých lidé jezdí víc na kole, jsou některými z nejproduktivnějších, a můžeme říct i nejšťastnějších míst, kde můžete pracovat. Pro celou třetinu obyvatel Severního Irska je jízdní kolo dostupné, přesto na něm do práce jezdí jen 2 %, takže jak Cycling UK, tak jednotlivé firmy mají ještě hodně práce před sebou.

Program Cycling UK pro zaměstnavatele, kteří chtějí podpořit dojíždění na kole mezi zaměstnanci, je jednoduchý způsob, jak ocenit a podpořit ty inspirativní podniky, které již pomáhají svým zaměstnancům, a usnadnit jim jejich snahu, program ale poskytuje i praktickou podporu a poradenství pro zaměstnance.“

Mary Blacková, zástupkyně ředitele pro oblast zdraví a sociálního blahobytu v Agentuře veřejného zdraví: „Výzkumy nám dokazují, že jízda na kole je prospěšná pro zdraví a životní pohodu člověka. Podle odhadů snižuje riziko předčasného úmrtí o 40 %. Také víme, že zvýšená fyzická aktivita snižuje riziko rozvoje chronických onemocnění, jako jsou choroby srdce, mrtvice, cukrovka 2. typu nebo rakovina.[1] Dále zlepšuje spánek, pomáhá udržet ideální váhu a snižovat stres a úzkost.

Zaměstnavatelé, kteří se do systému přihlásili, mohou nejen zlepšit zdraví a pohodu svých zaměstnanců, ale také získat pozitivní přínosy pro svoji vlastní firmu, např. menší počet dnů na nemocenské nebo vyšší produktivita díky šťastnějšímu personálu.“

V americké pojišťovně Allstate se sídlem v centru města Belfast je vysoký počet zaměstnanců, kteří jezdí do práce na kole, částečně díky bezpečné možnosti parkování kola, sprchám a šatnám. Příkladem jde i generální ředitel firmy John Healy, který do práce jezdí také na kole a ani nemá parkovací místo pro auto.

Pro získání certifikace musí zaměstnavatel splnit několik základních podmínek, jako zajistit parkování pro cyklisty a informovat zaměstnance, a některé doplňkové podmínky, které si může sám zvolit. Zaměstnavatelé jsou poté zařazeni do zlaté, stříbrné či bronzové skupiny, podle odhodlání, které projeví ve snaze zpříjemnit život zaměstnancům-cyklistům.

Sustrans v rámci projektu CHIPS s rozpočtem EUR 4,4 mil. podporuje tento program, jehož součástí je spolupráce města Belfast s partnerskými státy EU s cílem snižovat vysokou míru znečištění v ovzduší díky podporování cyklistické dopravy.

Projekt financovaný především ze zdrojů Interreg pro severozápadní Evropu a místních partnerů se zaměřuje na snížení hustoty dopravy na východě Belfastu, kde je doprava největším zdrojem znečistění, a o podporu a propagaci udržitelné dopravy mezi dojíždějícími (např. jízda na kole po Comber Greenway).

Sustrans se však do Evropského systému akreditací pro pro-cyklisticky orientované zaměstnavatele snaží zapojit zaměstnavatele v celém Severním Irsku.

Modul: Novinky