Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

V Česku jsme tak trochu pozapomněli na první Světový den jízdního kola

25. 07. 2018

Svět zareagoval na vyhlášení Světového dne jízdního kola s plnou intenzitou, oslavy a akce se konaly napříč všemi městy, od Minsku po Montreal. Zdá se ale, že jsme na tento den v Česku pozapomněli, nebo alespoň mediálně jsme si toho moc nevšimli. Příští rok se jistě polepšíme.

Kdy je tedy Světový den jízdního kola?

3. června, v den určený OSN, se v různých koutech světa setkávaly cyklistické komunity, aby slavily úplně první Světový den jízdního kola.

Deklarace OSN vyzvala všechny členské státy k oslavě a podpoře cyklistiky a k jejímu začlenění do všech úrovní státní politiky. V Bruselu oslavila ECF tuto významnou příležitost sdílením fotek z našich cyklojízd kolem atraktivních míst ve městě, počínaje Grand Place až po sídlo Evropské komise.

Členské organizace ECF po celém světě pořádaly k této příležitosti svoje vlastní akce a oslavy.

Cyklistický klub na Maltě provedl barvami hýřící skupinu cyklistů pod jasně modrou oblohou nádherným městem Mosta. Hlavním poselstvím tohoto dne byla bezpečnější infrastruktura pro cyklisty, proto také skupina u slavné Rotundy vzpomněla na oběti dopravních nehod z řad cyklistů na tomto ostrově.

Ani v zemi s chladnějším klimatem, jako je Německo, se lidé nebáli připojit k cyklojízdě, kterou organizovala ADFC. 90 000 cyklistů vzdorovalo letnímu dešti a v ulicích Berlína volali po čistším ovzduší a městech, která by byla vůči cyklistům vstřícnější.

K oslavě se přidaly i naše členské organizace v Asii. V městě Delhi byl pořadatelem akcí provozovatel bike sharingového systému Smartbike Mobility společně s Radou města Delhi a Světovou cyklistickou aliancí. K davům cyklistů pronesl inspirující proslov náměstek prezidenta Indie Shri M Venkaiah Naidu, který prohlásil: „Jízda na kole nepřispívá jen k tomu, že my osobně budeme zdravější, ale že bude zdravé i naše životní prostředí.“ Celý proslov si můžete přečíst zde.

Populárním způsobem oslav se staly cyklistické průvody. Například v Bangkoku ho organizoval Thajský institut pěší a cyklistické dopravy, v Montrealu zase Vélo Quebec.

V Austrálii byl právě slunečný zimní den a obyvatelé města Adelaide, starší i mladší ročníky, si na akci Bike SA užívali jízdu přes parky a jiná zelená prostranství ve snaze podpořit další rozvoj cyklistiky na území města.

A jsme zpět v Evropě, konkrétně v Minsku, kde zdejší Cyklistická komunita vzala všechny zúčastněné na osmihodinový výlet po 70km cyklistickém okruhu, který město obepíná. Cílem akce bylo mj. upozornit na nutnost ochrany zeleně v okolí měst a význam budování cyklistické infrastruktury.

Dánská organizace Foreningen Frie Fugle zavedla zájemce na Cyklotrasu 105, která patří do světového dědictví UNESCO, dlážděnými ulicemi města Hillerød, se zaslouženými zastávkami u místního piva a salámu.

Zdroj: https://ecf.com/news-and-events/news/huge-success-first-ever-world-bicycle-day

Inspirace k článku: Autorka Lucy Sladeová

 

 

 

Ke stažení

world_bicycle-day.docx (613 kB)
Modul: Novinky