Vítr ve vlasech pro seniory v Otrokovicích

12. 06. 2018

Vítr ve vlasech, kolem se míhající krajina a všechny zvuky přírody. Takový zážitek z cyklistiky by zaměstnanci organizace SENIOR Otrokovice, příspěvkové organizace poskytující sociální služby, rádi zprostředkovali svým klientům. Většině z nich však zdravotní stav nedovoluje využívat běžná kola. Proto přišel personál s nápadem sehnat pro důchodce elektrotříkolku. Studenti z místního gymnázia se nabídli jako dobrovolníci, kteří by mohli elektrokolo řídit a pomohli by tak seniorům dostat se na výlety do přírody, rodné vesnice nebo blízké kavárny. Vítr ve vlasech navíc seniorům může dodat novou chuť do života.

SENIOR Otrokovice byl poprvé vybrán mezi nejúspěšnější projekty, které podpoří společnost SODEXO pomocí veřejné sbírky. Uspěl s přáním pořídit elektrotříkolku pro své uživatele. Ani zaměstnanci města nezůstali lhostejní a společně s vedením v prvním měsíci přispěli částkou šest tisíc korun. Jelikož projekt potrvá až do konce července, vyjádřili někteří pracovníci přání přispět po menších částkách opakovaně.

Jak ukazuje řada výzkumů, budoucí generace seniorů jsou zvyklé na současnou vysokou úroveň mobility a ztráta mobility pro ně bude stále větším problémem než pro předchozí generace. Jsou zvyklé jezdit auty a cestovat, jezdit na dovolenou po Evropě. Pokud toto přestane a prostorový rozsah jejich aktivit se zredukuje jen na bezprostřední okolí jejich domova, budou se pravděpodobně cítit odříznuti a necháni na pospas. Projekt Vítr ve vlasech tak může překonat sociální izolaci, ale také pomoci seniorům a přispět k udržitelné dopravě ve městě. 

Sdružení se tak připojuje k obdobným projektům v zahraničí, jakými jsou například Cykling uden Alder v Dánsku nebo holanské Fietsen alle Jaren.

Více informací o sbírce v Otrokovicích najdete na stránkách Senior Otrokovice.

Modul: Novinky