Trasy pro vyznavače MTB v Praze a okolí

03. 05. 2018

Pražští bikeři nemusí jezdit daleko, aby se věnovali svému oblíbenému sportu. Bikeparky, tréningové areály a terénní stezky jsou také v Praze. 

V lesoparku Letňany byly slavnostně otevřeny  první  singltraily na území Prahy, a to na bývalé vyvážce z ražení tunelu metra v severní části lesoparku.  Jedná se o jednosměrné trasy široké pouze pro jedno kolo, přičemž jedna trasa je střední náročnosti a tři další lehké. Jejich celková délka dosahuje 5 700 metrů, čehož bylo dosaženo důmyslným vedením trailů s využitím více než 130 zatáček a oblouků. Celkové náklady hrazené z rozpočtu hlavního města činily 3,9 milionu Kč. 

 

Reportáž z otevření nové trasy:

Umístění singltrailů v lesoparku bylo zvoleno úmyslně s cílem podpořit sportovní aktivity v místech, která nebyla doposud příliš intenzivně využívána a kde z důvodu materiálu v podloží není možné založit lesní porosty. Stavbu zajišťoval odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy. První oficiální trasa rozšířila nabídku "nadivoko" vznikajících cest, které často vedou chráněnými lokalitami a jejichž údržba je založena na dobrovolnické práci. 

Věřím, že komunita cyklistů, kteří jezdí singltrail, bude tento areál hojně využívat a že jim bude dobře sloužit,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Při budování tras se počítalo i užíváním  dětmi ve věku od cca 12 let, ale terén je určitě náročný i pro dospělé jezdce. Záleží na zvolené rychlosti průjezdu prudkými zatáčkami, kterých je těchto na trailech více než 90! Singltraily se zásadně vyhýbají existujícím zvykovým pěšinám, v místě zaústění na lesní cesty jsou umístěny zpomalovací prvky a výstražné tabule tak, aby se minimalizovala možnost střetu cyklistů a ostatních návštěvníků lesoparku.

„Jsem velice rád, že se dokončení areálu stihlo ještě před létem. Chtěl bych poděkovat hlavnímu městu Praha a hlavně odboru ochrany prostředí, že se park od roku 2008 postupně zvelebuje,“ doplnil starosta městské části Praha – Letňany Ivan Kabický.

Lesopark Letňany je v majetku hlavního města svěřenou odboru ochrany prostředí MHMP nabízí řadu tras pro pěší, kvalitní in-line bruslařský okruh, mezi dětmi je favoritem dřevěné letadlo připomínající nedaleké sportovní letiště. V letošním roce by zde ještě měla přibýt asfaltová propojovací cesta směrem ke Kbelům a také fitness prvky.

Modul: Novinky