Představujeme atlas cyklostojanů

19. 02. 2018

Stojany na kola jsou jedním ze zásadních prvků, které podporují používání jízdních kol v městském provozu. Iniciativa Kolohnát z Havlíčkova Brodu připravila atlas nejrůznějších "kolostavů", ve kterém se zabývá jejich základními funkcemi, technickými řešeními těchto funkcí, popisovanými vlastnostmi, výběrem typů stojanu a to vše na konkrétních příkladech.

Jak vybírat cyklostojan

Při vybírání typu použitých stojanů je potřeba přihlédnout zda je potřeba spíše jednotlivých stání nebo větší skupiny, zda se do daného prostředí hodí větší konstrukce, nebo spíše nenápadný spodní fix, zda bude překážet vyšší zařízení, nebo naopak zda o nízký stojan nebudou chodci klopýtat, zda bude vhodné šetřit místo v ploše (závěsy) nebo v prostoru (fixy).

Umístění stojanů

Správné umístění vyžaduje širší vyhodnocení prostoru. Jednak je potřeba odhadnout kolik kol by mělo na daném místě parkovat (u malého krámku jedno, u školy desítky), jednak jak daleko od vchodu lze místo pro stojan vyhradit (stojan desítky metrů od vchodu budou cyklisté ignorovat), jak kola uspořádat (šetření prostoru nebo větší pohodlí při obsluze), kdy je vhodné funkce kombinovat a kdy udělat z odkládání kol zvláštní službu (zamykatelné boxy , úschovna s obsluhou apod).

Na závěr této úvahy je možno říci, že uspěchané špatné řešení je horší než odložené dobré, protože se promrhají prostředky, trpělivost cyklistů i ostatního obyvatelstva.

 

Atlas je ke stažení zde.

Zdroj: Václav Fejt: Malý atlas kolostojů.

Sestaveno pro potřeby podpory cyklistiky v Havlíčkově Brodě v květnu 2016. Fotografické příspěvky členů a příznivců pracovní skupiny Kolohnát (Václav Fejt, Eva Holendová, Kristina Roubalová, Jan Fejt, Miroslav Fejt, Tereza Moravcová a Petra Rašticová), věcné připomínky Tomáš Hermann a Beno Trávníček. Technická spolupráce Stanislav Kneifl.

Modul: Novinky