Kolín: Asociace cykloměst zahájila sérii seminářů s tématem nových technických podmínek

08. 02. 2018

Seminář k představení nových Technických podmínek TP 179 (navrhování komunikací pro cyklisty) proběhl dnes v Kolíně. Akce se účastnili zástupci měst a obcí, dopravních inspektorátů Policie ČR, ale také pracovníci regionálního rozvoje a cestovního ruchu, dopravní projektanti a další zástupci odborné veřejnosti. Série seminářů bude pokračovat v dalších městech Středočeského kraje, který celou akci finančně podpořil.

Organizátorem semináře byla Asociace měst pro cyklisty. „I když cyklistická doprava je součástí řady zákonů i strategií, stále jsou u nás místa, kde jsou uživatelé jízdních kol často nuceni obrazně z kola sesednout,“ říká Jitka Vrtalová z Asociace měst pro cyklisty. Zlepšit situaci podle ní může mimo jiné i cílená osvěta mířená na projektanty, dopravní odborníky a organizace, které rozhodují o podobě veřejných prostor. „Asociace chce propojovat města a odborníky, kteří rozumějí nejen cyklistické dopravě, a zároveň respektují všechny ostatní druhy dopravy,“ doplnila Vrtalová.

Účastníky semináře přivítal Tomáš Růžička, místostarosta města Kolín. „Kolín leží v Polabí, které je přímo předurčené k tomu, aby se tu dobře jezdilo na kole. Abychom využili tento potenciál, připravujeme nové možnosti pro cyklodopravu v samotném centru našeho města. Na projektu jsem spolupracoval se zpracovatelem nových technických podmínek pro cyklodopravu,“ uvedl na začátek semináře Tomáš Růžička. 

Pavel Klimeš jako zástupce Středočeského kraje nastínil hlavní body nově schválené koncepce podpory cyklistické dopravy. „Kraj jako hlavní organizátor má ve své vlastní koncepci řadu priorit, jednou z nich i realizace vzdělávacích seminářů, jako je právě tento,“ řekl středočeský cyklokoordinátor Pavel Klimeš. Za spoluorganizátora semináře promluvil také Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu, který potom představil principy městské mobility, cyklistickou dopravu jako důležitou součást života města a nové trendy dopravního plánování.

Hlavní část semináře představila Technické podmínky TP 179, o jejich prezentaci se postaral zpracovatel Tomáš Cach. Závěr semináře byl věnovaný řešení konkrétních dotazů, problémů a nejasností v konkrétních projektech. Dotazy směřovaly především k aktuálním projektům mj. v Kutné Hoře, na trase mezi Kolínem a Týncem, v Benešově, Českém Brodě nebo v Lysé nad Labem.

Všechny materiály jsou ke stažení níže. Další termíny seminářů budou 27. 3. v Praze a 28. 3. v Sedlčanech. Pro registraci mohou zájemci poslat svoje kontaktní údaje na mail info@cyklomesta.cz. 

Všechny semináře jsou zdarma, a jsou pořádány jako veřejně přístupné. Akci podpořil Středočeský kraj a město Kolín.

Modul: Novinky