Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Beroun vybudoval první městskou síť bezpečných cykloboxů

28. 03. 2017

Město Beroun jako první v České republice vytvořilo městskou sít cykloboxů Bike Safe Box.  Poskytlo tak svým občanům i cykloturistům zcela nové možnosti cyklodopravy.

Město Beroun dlouhodobě podporuje rozvoj cyklodopravy i cykloturistiky. V předchozích letech byly za podpory dotací vybudovány nové cyklostezky a cyklotrasy - např.  cyklostezka Po stopách českých králů.  Vybudovaná infrastruktura je hojně využívána místními občany i turisty.

Městu to však nestačilo a rozhodlo se  občanům i turistům nabídnout novou službu bezpečného parkování jízdních kol v samoobslužných boxech Bike Safe Box. Tato služba se sice pomalu začíná objevovat i v dalších městech ( Praha - OC Chodov), nicméně se vždy jedná o několik málo boxů. Teprve v Berouně se dá prvně hovořit o městské síti cykloboxů.

Cykloboxy město pořídilo z ušetřených finančních prostředků z dotace získané z Programu Švýcarsko-české spolupráce na přesun autobusového nádraží.

Městská síť cykloboxů

V rámci veřejného prostoru je umístěno celkem 5 sestav s elektronickým systémem o celkem 30 boxech.  Město vytipovalo nejvhodnější lokality pro umístění, i když jsou boxy mobilní a lze je podle budoucího zájmu a využití snadno přemístit.

Elektronický systém je napájen solární energií, pouze v boxu v městském kempu bylo zvoleno napojení na el. síť a to z důvodu snadnějšího budoucího rozšíření o nabíjení elektrokol.

Samoobslužný terminál umožňuje platbu mincemi i bezkontaktní platební kartou. Pro identifikaci může uživatel zvolit svůj 4 až 6 místní kód nebo přiložit kartu či mobilní telefon s NFC.  Akceptace karty či mobilního telefonu je potvrzena pípnutím. Aktuálně je stanovena cena prvních 3 hodin úschovy na 5 Kč, 4. až 12.hodina je za 10 Kč a další již za 50 Kč.

Do areálu základních a středních škol bylo pořízeno celkem 7 sestav o celkem 28 boxech. Boxy nemají elektronický systém, ale jsou opatřeny bezpečnostními visacími zámky se systémem generálních klíčů.

Díky rozmístění u škol, sportovních a dalších zařízení mohou například studenti jet na kole do školy a po škole rovnou do bazénu.

Popis boxů

Každý box obsahuje chránící bezpečnostní plasty, které chrání vnitřek boxu proti poškození, tvoří zásuvku pro odložení helmy či baťohu a  obsahují také držáky pro kola.  Prvky jsou vyrobeny z recyklovaných  materiálů.

Do boxu lze snadno ve vodorovné poloze umístit 2 jízdní kola a případně i třetí dětské kolo.  U venkovního bazénu se předpokládá, že boxy budou využívat rovněž maminky pro uložení

U mechanických boxů umístěných ve školách výrobce boxů, společnost BS Bike company s.r.o.  vytvořila bezpečnostní opatření.

„Dveře boxů se nedovírají až na zem, zůstává zde 30 mm mezera tak, aby nemohlo dojít k přiskřípnutí nohy dveřmi,“  řekl jednatel společnosti Michal Perlík.

„Na nápad dělat boxy na kola mě přivedl kamarád před 3 lety, který procestoval na kole mnoho státu a nikde nemohl kolo s brašnami nechat bez dozoru.  Tím to vlastně začalo, chtěli jsme udělat něco, kam si dáte kolo osedlané zavazadly a bezstarostně si s manželkou půjde prohlídnout zámek nebo centrum města.“

„Mohli jsme udělat ocelovou krabici, chtěli jsme ale, aby boxy nějak vypadaly. Výroba našich boxů je nyní sice pracnější, cena je vyšší, ale myslím, že jsou vzhledově zajímavé a nikoho neurazí. Sami jsme je vymysleli a sami si je vyrábíme.  Jsme rádi, že jsem ve veřejné zakázce pro město Beroun uspěli, je to pro nás znamení, že to co děláme má smysl,“ řekl jednatel výrobce Michal Perlík.

Plánovaný další rozvoj

V případě, že se boxy osvědčí je možné, že město pořídí další a rozšíří tak historicky první síť cykloboxů v České republice.

 

Přehled umístění cykloboxů v Berouně:

 - ve veřejném prostoru:

Areál městského kempu Berounka                         - 6 boxů

Sportovně-rekreační prostor u IN-Line dráhy         - 5 boxů

Venkovní koupaliště Beroun, ul. K. Čapka 679       - 5 boxů

Městská knihovna, U Kasáren 813                          - 4 boxy

Centrum u Obchodní akademie - Ul. Slapská         - 10 boxů

 

- v areálu škol

ZŠ Jungmannova                               - 3 boxy

2. Základní škola Preislerova              - 4 boxy

3. ZŠ Beroun Wagnerovo náměstí    - 6 boxů

Střední zdravotnická škola               - 6 boxů

SOŠ a SOU Beroun – Hlinky              - 6 boxů

SOŠ a SOU Beroun – Svatojánská     - 3 boxy

 

Mapa cykloboxů

 

Modul: Novinky