Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Historicky první sčítání cyklistů v Přerově ukázalo potřebu nových cyklostezek

01. 12. 2016

Celkem 42 572 průjezdů cyklistů napočítali v Přerově,  během měření v květnu a v září, které probíhalo na 32 místech. Historicky první průzkum intenzit cyklistické dopravy zpracovala Vysoká škola logistiky, která sídlí také v Přerově. Podobné výzkumy slouží především k vytipování nejzatíženějších míst, případně k doporučení na úpravy vybraných úseků. 

„Myslím, že hlavním výsledkem ze sčítání je, že bychom se měli více zaměřit na rekonstrukci či doplnění páteřních tras,“ říká o výsledcích průzkumu  přerovský cyklokoordinátor Jiří Janalík, který se zpracovateli úzce spolupracoval. Přednost by měly dostat páteřní trasy ve směru Velká Dlážka – Předmostí, dále cyklostezka na nábřeží mezi Lávkou u sokolovny a Lávkou U Tenisu a v neposlední řadě ulice 17. listopadu. Potvrdilo se dále, že zcela chybí infrastruktura v jižní části města – ulice 9.května. „Ze zmíněných úseků je v řešení prozatím cyklostezka Velká Dlážka,“ doplňuje Jiří Janalík. Rovněž se potvrdilo, že jsou významným problémem chybějící přejezdy pro cyklisty na páteřních trasách (zejména 17.listopadu, Komenského a Kojetínská), jejichž vybudování však vyžaduje často nákladné stavební úpravy ochranných ostrůvků v místě přechodů pro chodce.

Květnové sčítání cyklistů celkem čtyřikrát; dvakrát v pracovní den a dvakrát o víkendu. Jeho výsledkem je i několik doporučení, jako je například oprava některých úseků páteřní cyklostezky kolem řeky Bečvy od Lávky u Sokolovny po Lávku U Tenisu, nové cyklostezky v okolí Galerie Přerov, v Palackého ulici nebo prodloužení stávající cyklostezky mezi ulicí bratří Hovůrkových ve směru ulice 9. května.

 

Kompletní zprávu z výzkumu najdete zde:

Závěrečná zpráva z průzkumu

Grafická část

ikona souboruSčítání cyklistů v pracovní den - přehledná situace

ikona souboruSčítání cyklistů o víkendu - přehledná situace

ikona souboruSčítání cyklistů - pracovní den vs. víkend (přehledná situace)

ikona souboruPracovní den - podrobné vyhodnocení lokalit

ikona souboruVíkend - podrobné vyhodnocení lokalit

Modul: Novinky