Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Praha má své první víceúčelové pruhy

14. 11. 2016

Historicky první ochranné jízdní pruhy pro cyklisty v Praze se objevily na Hlubočepské ulici u výjezdu z Prokopského údolí. 

Jedná se o dva krátké úseky délky cca 110 a 130 m, které jsou vyznačeny v nepřehledné zatáčce pod železničním viaduktem. Novinka, která má napomoci zvýšení bezpečnosti na jedné z nejfrekventovanějších pražských tras, využívá novinek v české legislativě platných od února tohoto roku. Značení na vozovce doplňuje informační panel s pravidly jízdy.

Co to je ochranný jízdní pruh a jak se v něm chovat?

Víceúčelový jízdní pruh je na první pohled téměř „obyčejný“ jízdní pruh pro cyklisty v hlavním dopravním prostoru, včetně shodných rozměrů. Vyznačit se ale může i v užších profilech s tím, že rozměrná vozidla mohou např. při vyhýbání částečně do víceúčelového pruhu zasáhnout.

Víceúčelový pruh je standardním řešením známým a používaným v mnoha evropských státech. Znají jej například v Rakousku (pod názvem „Mehrzweckstreifen“), v Německu (kde se skrývá pod názvem „Schutzstreifen“ nebo „Angebotsstreifen“), Nizozemí („Suggestivstreifen“), Velké Británii ( „advisory cycle lane“) nebo ve Švýcarsku („Kernfahrbahn“). Své místo má všude tam, kde není dostatek prostoru a cyklisté se tak mohou dostávat do svízelné situace, jako jsou například průjezdy podél nástupních ostrůvků, při řazení před křižovatkou, ošetřit může také průjezd jízdních kol křižovatkou.

 

 

Modul: Novinky