Cyklistické ulice pomohou nejen v Praze 1

19. 11. 2015

Dne 16.7.2013 vyšel na iDNES.cz článek pod názvem  Kličkování místo cesty přímo patří mezi absurdity pražských cyklotras. Jak ukázala anketa provedená v Praze, vedení cyklistů v jednosměrných komunikacích často neúměrně prodlužuje cestu cyklistům. Jednosměrka v Šeříkové ulici v Praze 1, která prodlouží cestu cyklistům o několik set metrů zdánlivě nesmyslným "esíčkem" dokonce získala jednu z cen o největší pražskou cykloabsurditu.

Přitom by stačilo, aby radnice městské části Praha 1 povolila cyklistům výjimku a umožnila jim průjezd jednosměrnou ulicí v obou směrech. Radnice by jistě změnu navrhla, ale nemůže: „Šířka komunikace nenabízí možnost, jak skloubit požadavky na uspokojení potřeb pro parkování a provoz cyklistů v obou směrech,“ uvedla mluvčí městské části Veronika Blažková. Podle ní nejsou splněny předpisy pro minimální šíři vozovky pro takový druh provozu. „Musíme zajistit bezpečný provoz cyklistů. Nedodržení předpisů by bylo přímým hazardem s jejich zdravím,“ dodala.

Asociace cykloměst si je vědoma, že tento problém se netýká jen Prahy 1, ale i řady dalších měst. Proto bude usilovat o legislativní změnu i v tomto případě, aby cyklista zcela bezpečně a legálně mohl vjet do jednosměrky, když k tomu v současné chvíli nevyhovují šířkové poměry.

Řešením je zavedení tak zvané „Cyklistické ulice“ v daném koridoru. Více o jednosměrkách a o legislativních změnách se dozvíte na webu cyklodoprava.cz.

Modul: Novinky