Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Zlín v pohybu. Pestrý program a dopravní koncepce města

28. 06. 2016

Jela se také další cyklojízda

Zlín – Kdo v sobotu zavítal i přes parné letní počasí na zlínské náměstí Míru, určitě nelitoval. Radnice zde připravila v rámci projektu Zlín v pohybu – zdravě, bezpečně, na pohodu zajímavý program pro všechny. Cílem projektu je uvést do praxe rovnici Zlín = MHD + kolo + chůze. Jinými slovy, cílem kampaně je ukázat veřejnosti, že pro pohyb ve městě nemusí být automobil ve všech případech nutností.

V rámci programu byly na náměstí informační stánky města Zlína a BESIPu, před radnicí stály autobusy Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice, jeden historický a vedle něj nejnovější klimatizovaný model, pro děti byla připravena jízda zručnosti na kole a koloběžce s odměnami, tvořivá dílna a skákací hrad. Akci přijel osobně podpořit také Josef Zimovčák na svém vysokém kole. Své umění s jízdními koly předvedli sportovci z TJ Sokol Zlín – Prštné z oddílu kolové a také Adam Pekař ve svém adrenalinovém vystoupení. Do pohody zahrály kapely ABBA Rock Show, Rattle Bucket a Gorilpop. Vrcholem programu pak byla podvečerní cyklojízda městem za asistence městské a stání policie, které se zúčastnilo na 70 cyklistů v čele s Cykloveteranclubem SK Baťa.

„Po celý den jsme byli na náměstí k dispozici občanům v informačním stánku, kde jsme měli připravenu řadu informačních materiálů a mapy. S lidmi jsme hodně hovořili o přípravě Generelu dopravy pro město Zlín,“ sdělil Martin Habuda, cyklokoordinátor zlínské radnice.

Generel dopravy představuje první ucelenou dopravní koncepci města Zlína. „V zadání generelu klademe velký důraz na rozvoj udržitelných a šetrných forem dopravy, tedy MHD, pěší dopravy a cyklodopravy, které byly během uplynulých dekád při prudkém rozvoji automobilismu opomíjeny,“ uvedl Josef Novák, radní města Zlína pro oblast dopravy. „Jsou hotovy analytické práce a nyní probíhá zpracování návrhové části koncepce. Z analýzy víme, že pokud nepřibrzdíme trend růstu automobilismu, tak v poměrně blízké budoucnosti bude centrum města zcela zahlceno auty a nebude ve finančních silách města tuto situaci zvládnout. Podpora jiných forem dopravy je tedy nutností, aby byla do budoucna zachována průjezdnost města a příjemné prostředí pro život v něm,“ doplnil Josef Novák.

Projekt Zlín v pohybu – zdravě, bezpečně, na pohodu bude pokračovat i v následujících měsících. Například v nejbližších dnech budou spuštěny fotosoutěže, od druhé poloviny srpna bude v Parku Komenského k vidění exteriérová výstava, která podá občanům srozumitelnou formou poznatky z analytických prací na Generelu dopravy pro město Zlín a také základní informace o koncepčním řešení dopravy ve městě. V průběhu podzimu pak budou probíhat semináře a veřejné setkání s občany k problematice dopravní koncepce města.

Více informací ke Generelu dopravy pro město Zlín:

http://www.zlin.eu/generel-dopravy-cl-2238.html

Více informací k projektu Zlín v pohybu – zdravě, bezpečně, na pohodu:

http://www.zlin.eu/zlin-v-pohybu-zdrave-bezpecne-na-pohodu-cl-2632.html

Modul: Novinky