Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Spolupráce Asociace cykloměst a Svazu cestujících ve veřejné dopravě

16. 11. 2015

Dnes představujeme dalšího partnera Asociace měst pro cyklisty – Svaz cestujících ve veřejné dopravě. Svaz se představuje svým mottem, které cituje Enrique Penalosu, starostu mnohamilionové Bogoty: „Úspěšné město je to, kde bohatí jezdí veřejnou dopravou a nikoliv to, kde chudí jezdí autem.“

Nemusíme ale jezdit až do Bogoty, stačí případ občana z Dubu nad Moravou, obce ležící necelých deset kilometrů od Olomouce. Jeho příběh zazněl na dubnové konferenci Města s dobrou adresou. Město Olomouc může podpořit dopravu na území města. Ale co nabídnout lidem, kteří každý den dojíždějí do Olomouce za prací autem? Můžeme diskutovat o tom, jak se zvyšuje používání automobilů, kterým dochází k přetížení mnoha úseků silnic a dojížďka do zaměstnání se tak stále prodlužuje. Kde jsme byli před rokem za 10 minut, dnes nám cesta trvá 20 minut. A co když ještě musí lidé pravidelně odpoledne vozit děti do kroužků z vesnic do měst a zpět? Pokud by existovala jiná možnost komfortní dopravy, rádi by ji využili.

Odpovědí na tuto výzvu je komfortní a efektivní veřejná doprava. Je zcela zřetelné, že existuje jasný potenciál pro zefektivnění veřejné dopravy prostřednictvím její podpory. To znamená, že existuje nutnost takových zásahů do infrastruktury veřejné dopravy, aby bylo pro ekonomicky aktivní obyvatelstvo užitečnější využívat právě tento druh dopravy. Zajištěním každodenních přepravních potřeb obyvatel hromadnými dopravními prostředky povede k uvolnění dopravy jako takové, včetně výrazného dopadu na životní prostředí. Aby mohla být veřejná doprava konkurenceschopná (tzn. více preferovaná v dojíždění za prací či do školy), je nutné neustále zvyšovat kvalitu i rozsah nabídky.

Jak změnit dopravní chování dojíždějících a jak je přesvědčit, aby využívali veřejnou dopravu? Odpověď vám mohou dát přiložené informace, kteří byly přeložené ze zahraničního projektu Transport Learning.

Vazba na cyklistickou dopravu je popsána v Cyklistické akademii, lekci Intermodaita.

 

 

Modul: Novinky