Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Představuje se nový člen asociace - město Písek

03. 09. 2015

Město Písek leží na úpatí Píseckých hor na řece Otavě cca 45 km severozápadně od Českých Budějovic. Písek s 30 tisíci obyvateli je významným kulturním, administrativním, dopravním a turistickým centrem oblasti. Jeho historie místa sahá do raného středověku, zhruba do poloviny 13. století, kdy vzniklo jako osada a později město u rýžovišť zlatého písku na Otavě. Z raného středověku také pochází Kamenný most, nejstarší dochovaná stavba tohoto druhu v zemi; dále královský hrad, v jehož zbylém křídle nyní sídlí regionální Prácheňské muzeum a farní kostel Narození Panny Marie, jehož velká věž je dalším symbolem města. Z památek modernější doby jmenujme Křižíkovu městskou vodní elektrárnu s muzeem osvětlování sídel; Sladovnu přeměněnou v galerii hrou a Zemský hřebčinec, druhou píseckou národní kulturní památku.

Kromě památek Písek návštěvníky láká množstvím služeb, možnosti příjemného posezení, bohatého kulturního a sportovního vyžití. Městem a jeho okolím v současnosti prochází množství cyklotras, z nichž některé se protínají v centru u Kamenného mostu, kde je umístěn rozcestník tras.

1017

Písek - Albrechtice, Týn nad Vltavou

1043

Písek - Sudoměř

1044

Putim- Novodvorská křižovatka

1045

Písek- Sudoměř

1049

Písek - Zátaví

1146

Písek-Protivín

1147

Myšenec - Ražice

1149

Písek - Zvíkov

1150

Vojníkov - Kluky

1151

Kestřany - Chrastiny

1158

Písek- Pohoří

1159

Oldřichov -Cerhonice

1160

Písek - Mužetice

1161

Drhovle - Čížová

1225

Písek- Zvíkovské Podhradí

1257

Smrkovice - Pohorovice

V poslední dekádě vznikly nebo vzniknou v Písku nové smíšené cyklostezky, které jsou určeny pro dopravu cyklistů a pěších především do zaměstnání. Dokončena je cyklostezka Písek – průmyslová zóna Čížová, Písek – osada Smrkovice, v letošním roce bude dokončena cyklostezka Písek Jih – obchodní zóna u Hřebčince. V příštím roce chceme vybudovat cyklostezky Písek – průmyslová zóna Dobešice a Písek – osada Semice.

Stejně jako jiná města, i Písek se v posledních letech potýká s nárůstem individuální automobilové dopravy, ta zvláště v době dopravní špičky ucpává hlavní silniční průtahy městem. Osobní automobily značně zatěžují i centrum města, proto pracujeme na koncepci zklidnění centra města s vyšším podílem alternativní dopravy, včetně cyklistické.

Písek je historické město s úzkými uličkami, proto není vždy možné do těchto ulic umístit jízdní pruhy pro cyklistickou dopravu. Do konce letošního roku vznikne pracovní skupina cyklistů a odborníků na dopravu. Ta postupně vytipuje místa a ulice, kde bude možné vyznačit cyklopruhy, přejezdy, apod.

Město Písek zpracuje celkovou koncepci cyklistické dopravy v Písku, včetně napojení na blízké okolí.

 

Kontakt na cyklokoordinátora

Ing. Petr Jelínek, tel. +420 382 330 757, petr.jelinek@mupisek.cz

Město Písek, Velké nám. 114/3, 397 01 Písek

 

Odkaz:

http://www.pisek.eu/cykloturistika/ds-1003/p1=54

 

Modul: Novinky