Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Cyklisté v Pardubicích dostali snídani

09. 03. 2015

Příjemné překvapení si nachystala pardubická radnice pro všechny, kteří se v pátek ráno vydali do práce na kole. Na deseti různých místech rozdávali dobrovolníci z řad zaměstnanců magistrátu cyklistům malou svačinku - jablko a perník s logem města a také samolepku na kolo s logem ParduBIKE. Cílem akce bylo odměnit obyvatele Pardubic za to, že jezdí na kole, seznámit je s titulem Hlavní město cyklistů 2014 a poinformovat o rozvoji cyklodopravy v našem městě.

„Nejen, že si Pardubáci pravidelnou jízdou na kole upevňují zdraví, ale hlavně zlepšují dopravní situaci a oživují městské ulice, o dopadech na kvalitu ovzduší ani nemluvím,‟ hodnotí akci a vysvětluje svou dobrovolnou účast na akci referentka odboru životního prostředí Marie Burgertová.

V loňském roce realizovala Městská policie Pardubice osvětovou akci pro neosvětlené cyklisty, kdy vedle stokorunové pokuty dostali provinilci také sadu malých blikaček, které si rovnou mohli připnout na kolo. „Snídaně pro cyklisty‟, jak lze tuto akci označit, tak svým pozitivním přístupem volně navazuje právě na loňskou akci.

„Poté, co jsme se v užším týmu dohodli rozdávat samolepky na cyklisticky nejfrekventovanějších místech ve městě, oslovili jsme i další kolegy na radnici. Vzhledem k charakteru akce jsme měli během velmi krátké chvíle plný počet dobrovolníků – na půl sedmou ráno pak v pátek přišlo do práce kolem pětadvaceti zaměstnanců radnice. Týmovost „za dobrou věc“ zkrátka funguje,“ zhodnotila pozitivní přístup pracovníků magistrátu, kteří obdarovávali cyklisty na nejfrekventovanějších cyklotrasách v centru města, Hana Svobodová z úseku vnějších vztahů.

Další z řady akcí na podporu cyklistické dopravy byla tak trochu inspirována Dánskou kampaní „We love bikes‟. „V Dánské verzi dobrovolník projíždějícího cyklistu vždy nejprve zastavil a následně objal. Naši dobrovolníci odměňovali pouze úsměvem a svačinou,‟ říká městský cyklokoordinátor Vojtěch Jirsa.

„Někteří cyklisté spěchali a nezastavili, ale mnohem častěji jsme potkali kolaře, které naše snídaně potěšila – někteří se s námi dali do řeči, jedné kolegyni cyklista poděkoval dokonce polibkem,“ dodává s úsměvem Vojtěch Jirsa. Celkem se rozdalo 100 kg jablek a na 500 perníků, velký zájem byl o samolepky ParduBIKE, o které si cyklisté ještě sami říkali.

Hlavní město cyklistů 2014

Snídaně pro cyklisty odkazuje také na titul „Hlavní město cyklistů‟, který Pardubice získaly pro rok 2014 za aktivní přístup k rozvoji cyklodopravy. Kromě svačiny dostali cyklisté také malou samolepku opatřenou logem ParduBIKE a textem „Hlavní město cyklistů 2014.‟ Samolepka je vhodná pro nalepení na rám kola. Samolepky, které nebyly rozdány v průběhu akce, budou zdarma k dispozici v pardubickém infocentru na náměstí Republiky.

Proč jsou Pardubice hlavním městem cyklistů?

Porota hodnotila především kvalitu dopravní politiky města a jednotlivých konkrétních kroků, které dělá pro zvládnutí narůstající dopravy. Cyklodoprava je v Pardubicích zohledněna ve strategických a koncepčních materiálech, jako je například cyklogenerel nebo strategický plán města. Město také zřídilo pozici městského cyklokoordinátora.

Dále byla hodnocena konkrétní opatření. V minulých letech vznikly ve městě nové cykloobousměrky, cyklopruhy a systém pro sčítání cyklistů. Velkou váhu v soutěži „Hlavní město cyklistů‟ hraje také to, jak město komunikuje v oblasti cyklodopravy s veřejností. Pardubice jsou zapojeny do soutěže Do práce na kole, město má svoji cykloznačku ParduBIKE a web zaměřený na cyklodopravu. Porota sledovala celkem 30 otázek, které nakonec rozhodly o vítězi soutěže.

 

Zdroj: Alexandra Tušlová, tiskový úsek Magistrátu města Pardubice

 

Přečtěte si také:

Modul: Novinky