Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Asociace cykloměst a zástupci Dánska: Nejprve se projeli na kole, pak dohodli spolupráci

22. 05. 2015

Atmosféra cyklistické Kodaně ovládla ulice Jihlavy. Dnes byla v centru Vysočiny zahájena výstava fotografií známého kodaňského propagátora cyklistická kultury Mikael Colville-Andersena. Výstavu pod širým nebem, která je umístěná v parku Gustava Mahlera na místě bývalé židovské synagogy, dnes slavnostně otevřeli jihlavský primátor Jaroslav Vymazal a zástupce dánské ambasády Lars Kjellberg. 

Do ulic Jihlavy přitom vyrazila cyklojízda, která vzbudila opravdu pozornost. V jejím čele se totiž kromě jihlavského primátora  na jeho malém skládacím kole Brompton a dánského hosta Larse Kjellberga objevila také legenda české cyklistiky - bývalý závodník Josef Zimovčák na vysokém kole.

„V Dánsku hovoříme hodně o práci s veřejným prostorem. Vnímám, že podobná diskuze probíhá v tuto chvíli v České republice,“ řekl Lars Kjellberg, který přijel do Jihlavy, aby tu jako zástupce dánského velvyslanectví podepsal memorandum s Asociací cykloměst. Obě organizace se dohodly na spolupráci, která by měla podpořit udržitelnou mobilitu ve městech,  celkovou svobodu při volbě dopravního prostředku stejně jako nový přístup k veřejnému prostoru. Jak dodal Lars Kjellberg, nejde jen o teoretické principy a dánská ambasáda se snaží o nový přístup také v praktických otázkách každodenního života. Jako důkaz může sloužit například fakt, že ambasáda vlastní kromě nákladního kola Christiania Bikes také několik elektrokol, které mohou používat zaměstnanci.

Stejným směrem by chtělo kráčet i předsednické město Asociace cykloměst. „Rádi bychom spolupracovali nejen na podpoře cyklodopravy, ale také v dalších otázkách. Jsme město s dlouhou a bohatou historií, ale chceme také být moderní městem a proto je pro nás klíčovou otázkou mobilita,“ uvedl na příkladu svého města primátor Jihlavy a předseda Asociace v jedné osobě Jaroslav Vymazal. Proměny metropole Kraje Vysočina jsou vidět na každém kroku. Jaroslav Vymazal to dokladoval přímo čísly, podle něj byl před osmi lety ve městě pouhý jeden kilometr cyklostezek a město nemělo žádný dlouhodobý plán rozvoje v podobě cyklogenerelu. Dnes městem prochází na dvacet kilometrů cyklostezek, které doplňují další opatření jako jsou cyklopruhy, cykloobousměrky. Výsledek je znát na první pohled - při návštěvě města jsou cyklisté k vidění doslova na každém kroku. „Cyklistů v Jihlavě za posledních deset let významně přibylo,“ doplnil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal a dodal, že i město ležící v kopcích jako je například Jihlava může mít kvalitní veřejný prostor a zlepšovat prostředí ve městě, k čemuž podpora cyklodopravy určitě patří.

„Memorandum bez praktického naplnění může být jen kusem papíru. Já ale vím, že už dnes připravujeme zcela konkrétní kroky spolupráce, a to považuji za klíčové a proto mu věřím,“ řekl při podpisu memoradna jednatel Asociace cykloměst Jaroslav Martinek. Jak doplnil, už dnes existuje několik konkrétních oblastí a společných projektů. „Už dnes pracujeme na na tom, aby se základní principy našeho memoranda už brzy objevily v praktickém životě v našich městech,“ řekl na závěr jednatel asociace Jaroslav Martinek.

 

Ke stažení:

  

    

Modul: Novinky