Film Lidský rozměr je zdarma ke stažení

22. 05. 2014

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby?

Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa: od Kodaně po Peking, od Šanghaje po New Yorku, od Los Angeles po Melbourne a od Christchurche po Dháku. Film předává divákovi 40 let zkušeností s městským plánováním a říká: mezi budovami můžeme vytvořit život.

Film se mimo jiné promítal v Pardubicích, kde sloužil k vysvětlování záměrů města při schvalování nového územního plánu. „Lidský rozměr přispívá do diskuze, která je mimořádně aktuální i u nás: Jak docílit, aby se ve městech žilo lépe?“ říká Jan Noháč ze společnosti Aerofilms, zástupce distributora tohoto dánského filmu v České republice.

Film Lidský rozměr si mohou na obrazovkách svých počítačů zdarma zhlédnout všichni účastníci slavnostního předávání soutěže Hlavní město cyklistů, které proběhlo v Praze 28. dubna 2014. Film je ke stažení po vložení hesla, které bylo rozesíláno e-mailem.

 

Pokud jste přístupové heslo ke shlédnutí filmu neobdrželi, napište si o něj nejpozději do 9. června 2014 na e-mail jaroslav.martinek@cdv.cz.

Základní informace o filmu Lidský rozměr:

režie Andreas Dalsgaard
země, rok Dánsko 2012
délka 77 min
verze anglicky, cz titulky
cena za stream 60 Kč
cena za download 90 Kč
kvalita 720p (HD)
 

POZOR: Tento film zde bude zdarma ke zhlédnutí pouze do 9. června!

 

Přečtěte si také:

 

Modul: Novinky