Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Uherské Hradiště představilo nová opatření pro cyklisty

19. 11. 2015

V ulicích Uherského Hradiště se v posledních letech objevila řada nových opatření pro cyklisty. S některými z nich se cyklisté setkávají jen málokdy a pro řadu uživatelů - cyklistů i řidičů - mohou být stále poměrně nová. Město proto vydává zvláštní leták, ve kterém čtenáři najdou různé druhy dopravního značení společně s vysvětlením, jak se zde chovat. Ukázky dopravních značek či značení na vozovce doplňují ilustrační fotografie z ulic slovácké metropole a nákresy dopravních situací. U každé značky najdou čtenáři také stručný výpis z příslušného zákona, který definuje použití daného značení a vysvětluje, jak se v daném místě chovat.

Letáček, který lze schovat do kapsy a vzít s sebou na cestu nejen do Uherského Hradiště, obsahuje vysvětlení následujících opatření:

  • Přejezd pro cyklisty
  • Koridor pro cyklisty
  • Stezka pro cyklisty (případně pro chodce a cyklisty)
  • Vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty
  • Tzv. Víceúčelový jízdní pruh
  • Nepřímé levé odbočení
  • Jízda cyklistů v protisměru jednosměrné komunikace

Kompletní letáček ke stažení (PDF, 1,8 MB)

 

Ukázka z letáku "Hradištěm na kole"

 

V Uherském Hradišti, ve městě v srdci Slovácka s 26,5 tis. obyvateli cyklistická doprava přesahuje přes 20% z celkové dopravy ve městě. V podílu cyklistické dopravy tak Uherské Hradiště zaujímá přední místa v České republice a právem je označováno jako město cyklistů.

První stezka pro cyklisty byla ve městě vybudována podél páteřní komunikace – silnice I/55 již v roce 1967. Síť cyklostezek se postupně rozrůstala na současných 12 km, po kterých projede v nejfrekventovanějších úsecích až 3400 cyklistů za den. Městem prochází také 20,4 km značených cyklotras regionálního i nadregionálního významu (č.47, č. 5049, Moravská vinařská – Uherskohradišťská). 

Modul: Novinky