Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Severovýchodní cyklomagistrála: nové bezpečné spojení pro bezmotorovou dopravu v Praze

26. 11. 2019

V Praze vznikla další stezka pro chodce, cyklisty a bruslaře, která je součástí napojení severovýchodní oblast Prahy do centra. Stezka propojuje rekreační oblasti v Hloubětíně, Kbelích a Satalicích. Mezi hloubětínskou Bažantnicí, kbelským letištěm a Satalicemi byla otevřena dvoukilometrová asfaltová stezka podél ulice Mladoboleslavská a Novopacká. Jde o součást systému cyklostezek vyšší kvality s názvem Severovýchodní cyklomagistrála.

Myšlenka Severovýchodní cyklomagistrály vznikla před několika lety z iniciativy městských částí na severovýchodě Prahy (Praha 9, Praha 14, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Čakovice, Satalice, Vinoř, Dolní Počernice), které chtěly získat bezpečné spojení s centrem města. Podepsaly spolu memorandum, na základě něhož začala projektová příprava. Hlavní město Praha pak cyklomagistrálu zahrnulo do svých koncepčních dokumentů. Cílem je vybudovat komunikaci výhradně pro cyklisty a chodce, díky níž se lidé např. z Hutí, Bažantnice nebo Horních Počernic dostanou na Palmovku a dále přes Vítkov do centra Prahy, aniž by potkali jediný automobil.

Zdroj: Studie proveditelnosti, Ing. Květoslav Syrový

Způsob navrhování cyklostezek zvaný „cycle highway“ (cyklistická dálnice) je nový západoevropský trend, který se pomalu prosazuje i v České republice. Zdatný cyklista má na tomto typu stezek stejnou průměrnou rychlost jako například tramvaj. Cyklomagistrála zájemcům umožňuje pravidelně jezdit po městě na kole, aniž by jim hrozil úraz při dopravní nehodě. Počítá se i s rozvojem elektrokol, která jsou budoucností ekologické dopravy. Na silnicích pak zbude více místa pro řidiče, kteří nemohou použít jiný typ dopravy.

Foto: Slavnostní otevření stezek podél ulice Mladoboleslavská a Novopacká. Pásku přestřihl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr a vedoucí představitelé městských částí Radek Vondra, Petr Hukal, Blanka Pokorná a Milada Voborská. Zdroj: archiv MČ Praha 19

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Severovýchodní cyklomagistrála: nové bezpečné spojení pro bezmotorovou dopravu v Praze
Modul: Novinky