Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

V Otrokovicích funguje nová služba pro seniory

04. 11. 2019

Česká republika se připojila k světovému hnutí Cycling without Age. V SENIORU Otrokovice, příspěvkové organizaci, byla v pondělí 24.9.2018 slavnostně představena první elektrorikša v České republice, která umožní seniorům vrátit se do časů svého dětství. Vychází tak z aktuálních průzkumů, podle kterých žije víc než polovina (51 %) osob starších 75 let sama. Dvě pětiny seniorů uvádějí, že jejich hlavním společníkem je televize. Údaje jsou z Velké Británie, stejně palčivě ale pociťují izolaci senioři u nás. 

Aktivní životní styl mohou tedy nyní prožít i lidé, kteří doposud již sami tolik pohybliví nejsou. A právě nadšení a úsměv uživatelů již po prvním svezení je tou největší odměnou a současně upřímným poděkováním, že se vyplatí věřit novým projektům. Projekt pomáhá v boji proti sociální izolaci seniorů, i k odstranění bariér, které starším osobám brání v pohybu v okolí jejich bydliště. 

Dánský nápad pronikl do naší země díky spolupráci paní ředitelky SENIORU Otrokovice, p.o., Aranky Medkové Pekárkové, a pana ředitele Gymnázia Otrokovice, Ivo Kramáře, přičemž unikátnost této aktivity spočívá i v interakci generací, kde se mezi piloty – jak se odborně řidičům rikši říká – objeví studenti místního otrokovického gymnázia, což umožní přirozeně budovat nové vztahy, prohlubovat mezigenerační komunikaci a užít si energii jedinečného zážitku. Město Otrokovice má napříč svým územím vybudovanou síť cyklostezek, která pro tyto účely výborně poslouží a tím se senioři mohou podívat nejen po svém rodném městě, ale i zavítat do míst, kde vyrůstali, jelikož cyklostezky dále z Otrokovic plynule pokračují na Napajedla, Uherské Hradiště či Tlumačov a Hulín. Putování po trasách, které naši klienti mohli doposud vnímat „jen“ z okna automobilu, mohou prožít přímo v přírodě po většinu roku, jelikož tato cyklospecialita disponuje nepromokavým přístřeškem i přikrývkou na nohy.

Nákup rikši finančně podpořili a naše upřímné poděkování si zaslouží:

  • Město Otrokovice
  • Sodexo Benefity
  • Perfect Distribution, a.s.
  • Teplárna Otrokovice, s.r.o.
  • TOMA, a.s.
  • Lapp Czech republic, a.s.

O nové službě informovala také média, reportáže se objevily v České televizi i na serveru iDnes.cz:

 

Zdroj: SENIOR Otrokovice, Akademie městské mobility - téma senioři

Foto: archiv SENIOR Otrokovice

Článek vznikl ve spolupráci NaKole z.s. a Partnerství pro městskou mobilitu z.s., za podpory a spolufinancování z prostředků Ministerstva životního prostředí České republiky. Text nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

V Otrokovicích funguje nová služba pro seniory
Modul: Novinky