Právě jste se ocitli na starší verzi webového portálu spolku Partnerství pro městskou mobilitu, z.s.
Nová verze je k dispozici na adrese www.dobramesta.cz.

Chceme podpořit výstavbu cyklistických stezek, zejména na dálkových trasách

Monitorujeme záměry obcí, měst a krajů na výstavbu cyklistických stezek, které mají vyšší náklady. Je třeba správně nastavit podmínky pro IROP v novém programovém období 2021-2027 a dále je koordinovat s podporou ze Státního fondu opravní infrastruktury.


Naším cílem je monitorovat záměry obcí, měst a krajů na výstavbu cyklistických stezek, které mají vyšší náklady.

Tato  stránka má vyvolat diskusi o výši alokace ze státních a evropských fondů na tyto projekty.


V roce 2019 přišlo na Státní fond dopravní infrastruktury celkem 74 žádostí na výstavbu cyklostezek, přičemž celkové jejich náklady činily 1,096 miliardy Kč. Obce pak žádaly celkem o 749 mil. Kč. Některé projekty byly vyřazené, neboť nesplnily určité podmínky, nicméně je jasné, že připravených 200,0 mil. Kč na dotace nemohla stačit. Z evropských fondů už dávno nelze čerpat na cyklostezky, neboť naplánovaná alokace na období 2014 - 2020 byla nízká.

Další informace najdete na tomto odkaze.

Přehled projektů (postupně budou doplňovány)

Královéhradecký kraj

Liberecký kraj

Moravskoslezský kraj

Olomoucký kraj

Pardubický kraj

Zlínský kraj
Víme, že vybudované cyklostezky přináší ekonomický přínos pro celý region, motivují člověka k pohybu, ale i tak se ptáme:"Myslíte si, že ta investice je rozumná?"

Když to jde v zahraničí, proč by to nemohlo jít u nás? Příklad z mnoha: Itálie otevře nejkrásnější cyklostezku Evropy, přímo nad jezerem Garda


V zahraničí obdivujeme krásné cyklostezky, jezdíme za nimi na dovolenou, ale jakmile u nás chceme vybudovat cyklostezku, která by stála desítky miliónů korun, tak najednou mají někteří problém.