Velvyslanectví Dánska

„V Dánsku hovoříme hodně o práci s veřejným prostorem. Vnímám, že podobná diskuze probíhá v tuto chvíli v České republice,“ řekl Lars Kjellberg, který 17. září 2014 přijel do Jihlavy, aby tu jako zástupce dánského velvyslanectví podepsal memorandum s Asociací cykloměst. Obě organizace se dohodly na spolupráci, která by měla podpořit udržitelnou mobilitu ve městech,  celkovou svobodu při volbě dopravního prostředku stejně jako nový přístup k veřejnému prostoru. Jak dodal Lars Kjellberg, nejde jen o teoredtické principy a dánská ambasáda se snaží o nový přístup také v praktických otázkách každodenního života. Jako doklad může sloužit to, že ambasáda vlastní kromě nákladního kola Christiania Bikes také několik elektrokol, které mohou používat zaměstnanci.

Stejným směrem by chtělo kráčet i předsednické město Asociace cykloměst. „Rádi bychom spolupracovali nejen na podpoře cyklodopravy, ale také v dalších otázkách. Jsme město s dlouhou a bohatou historií, ale chceme také být moderní městem a proto je pro nás klíčovou otázkou mobilita,“ uvedl na příkladu svého města Jihlavy předseda Asociace Jaroslav Vymazal. Proměny metropole Kraje Vysočina jsou vidět na každém kroku. Jaroslav Vymazal to dokladoval přímo čísly, podle něj byl před osmi lety ve městě pouhý jeden kilometr cyklostezek a město nemělo žádný dlouhodobý plán rozvoje v podobě cyklogenerelu. Dnes městem prochází na dvacet kilometrů cyklostezek, které doplňují další opatření jako jsou cyklopruhy, cykloobousměrky. Výsledek je znát na první pohled - při návštěvě města jsou cyklisté k vidění doslova na každém kroku. „Cyklistů v Jihlavě za posledních deset let významně přibylo,“ doplnil jihlavský primátor Jaroslav Vymazal a dodal, že i město ležící v kopcích jako je například Jihlava může mít kvalitní veřejný prostor a zlepšovat prostředí ve městě, k čemuž podpora cyklodopravy určitě patří.

„Memorandum bez praktického naplnění může být jen kusem papíru. Já ale vím, že už dnes připravujeme zcela konkrétní kroky spolupráce, a to považuji za klíčové a proto mu věřím,“ řekl při podpisu memoradna jednatel Asociace cykloměst Jaroslav Martinek. Jak doplnil, už dnes existuje několik konkrétních oblastí a společných projektů. „Už dnes pracujeme na na tom, aby se základní principy našeho memoranda už brzy objevily v praktickém životě v našich městech,“ řekl na závěr jednatel asociace Jaroslav Martinek.

 

Jaroslav Vymazal (předseda Asociace cykloměst) a Lars Kjellberg (Velvyslanectví Dánska).

 

Další informace:

 


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS