O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Novinky

16 / 11 / 2015
Spolupráce Asociace cykloměst a Svazu cestujících ve veřejné dopravě


Dnes představujeme dalšího partnera Asociace měst pro cyklisty – Svaz cestujících ve veřejné dopravě. Svaz se představuje svým mottem, které cituje Enrique Penalosu, starostu mnohamilionové Bogoty: „Úspěšné město je to, kde bohatí jezdí veřejnou dopravou a nikoliv to, kde chudí jezdí autem.“

Nemusíme ale jezdit až do Bogoty, stačí případ občana z Dubu nad Moravou, obce ležící necelých deset kilometrů od Olomouce. Jeho příběh zazněl na dubnové konferenci Města s dobrou adresou. Město Olomouc může podpořit dopravu na území města. Ale co nabídnout lidem, kteří každý den dojíždějí do Olomouce za prací autem? Můžeme diskutovat o tom, jak se zvyšuje používání automobilů, kterým dochází k přetížení mnoha úseků silnic a dojížďka do zaměstnání se tak stále prodlužuje. Kde jsme byli před rokem za 10 minut, dnes nám cesta trvá 20 minut. A co když ještě musí lidé pravidelně odpoledne vozit děti do kroužků z vesnic do měst a zpět? Pokud by existovala jiná možnost komfortní dopravy, rádi by ji využili.

Odpovědí na tuto výzvu je komfortní a efektivní veřejná doprava. Je zcela zřetelné, že existuje jasný potenciál pro zefektivnění veřejné dopravy prostřednictvím její podpory. To znamená, že existuje nutnost takových zásahů do infrastruktury veřejné dopravy, aby bylo pro ekonomicky aktivní obyvatelstvo užitečnější využívat právě tento druh dopravy. Zajištěním každodenních přepravních potřeb obyvatel hromadnými dopravními prostředky povede k uvolnění dopravy jako takové, včetně výrazného dopadu na životní prostředí. Aby mohla být veřejná doprava konkurenceschopná (tzn. více preferovaná v dojíždění za prací či do školy), je nutné neustále zvyšovat kvalitu i rozsah nabídky.

Jak změnit dopravní chování dojíždějících a jak je přesvědčit, aby využívali veřejnou dopravu? Odpověď vám mohou dát přiložené informace, kteří byly přeložené ze zahraničního projektu Transport Learning.

Vazba na cyklistickou dopravu je popsána v Cyklistické akademii, lekci Intermodaita.

 

 

Ke stažení:
« zpět | přehled


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS