Novinky

14 / 11 / 2016
Praha má své první víceúčelové pruhy


Historicky první ochranné jízdní pruhy pro cyklisty v Praze se objevily na Hlubočepské ulici u výjezdu z Prokopského údolí. 

Jedná se o dva krátké úseky délky cca 110 a 130 m, které jsou vyznačeny v nepřehledné zatáčce pod železničním viaduktem. Novinka, která má napomoci zvýšení bezpečnosti na jedné z nejfrekventovanějších pražských tras, využívá novinek v české legislativě platných od února tohoto roku. Značení na vozovce doplňuje informační panel s pravidly jízdy.

Co to je ochranný jízdní pruh a jak se v něm chovat?

Víceúčelový jízdní pruh je na první pohled téměř „obyčejný“ jízdní pruh pro cyklisty v hlavním dopravním prostoru, včetně shodných rozměrů. Vyznačit se ale může i v užších profilech s tím, že rozměrná vozidla mohou např. při vyhýbání částečně do víceúčelového pruhu zasáhnout.

Víceúčelový pruh je standardním řešením známým a používaným v mnoha evropských státech. Znají jej například v Rakousku (pod názvem „Mehrzweckstreifen“), v Německu (kde se skrývá pod názvem „Schutzstreifen“ nebo „Angebotsstreifen“), Nizozemí („Suggestivstreifen“), Velké Británii ( „advisory cycle lane“) nebo ve Švýcarsku („Kernfahrbahn“). Své místo má všude tam, kde není dostatek prostoru a cyklisté se tak mohou dostávat do svízelné situace, jako jsou například průjezdy podél nástupních ostrůvků, při řazení před křižovatkou, ošetřit může také průjezd jízdních kol křižovatkou.

 

 « zpět | přehled


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

 

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Akademie městské mobility - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS