Novinky

3 / 11 / 2015
Buď vidět a „Nejezdi jak netopejr!“


Tak se jmenuje akce pražského magistrátu, který ve spolupráci s městskými policisty bude upozorňovat na neosvětlené cyklisty. V nejbližších dnech narazíte na několika místech Prahy na hlídky, které budou rozdávat světla na kolo a reflexní materiály na oblečení. Jako "netopýři" jezdí lidé, kteří nejsou na kole dostatečně vidět a vyhýbají se ostatním pouze na základě instinktu. Akce "Nejezdi jak netopejr" má  pražské cyklisty upozornit na to, že dostatečné osvětlení vyžaduje nejenom vyhláška, především ale zdravý rozum.

Nejen za tmy, ale i za šera či jinak zhoršené viditelnosti se zvyšuje pravděpodobnost střetu s ostatními účastníky dopravního provozu a to z důvodu pozdního zahlédnutí dotyčného. Simulaci pohledu řidiče na rozdílně vybaveného cyklistu za snížené viditelnosti si můžete vyzkoušet na stránkách BESIP. Nejde však jen o případný střet s motorovými vozidly, ale také o střet s ostatními cyklisty či chodci. Proto je potřeba být vybaven reflexními prvky, předním bílým světlem i zadní červenou blikačkou na všech typech komunikací.

Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci Oddělením prevence Městské policie hl. m. Prahy proto plánuje během prvního listopadového týdne upozorňovat na řádné osvětlení cyklisty přímo na cyklostezkách. Cílem je nenechat tmavé cyklisty se řítit tmou a vyhýbat se ostatním pouze na základě instinktu a vycítěné blízkosti ostatních přítomných, stejně jako to dělají po setmění netopýři. Taková jízda není příjemná pro nikoho.

Na podzim a zvláště během zimy se stává, že přece jen světlo někdy zapomenete, v takových případech mi kamarádi vždy podali světlo se slovy „Nejezdi jak netopejr!“ a to bychom teď rádi do nadcházejících měsíců vzkázali i Vám.

 

Víte že:

 

Foto: guides.wiggle.co.uk


« zpět | přehled


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

 

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Akademie městské mobility - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS