O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Co to městu přinese

Řadu z nás možná napadne, jaký význam má členství v Asociaci měst pro cyklisty, jehož cílem je integrovaný přístup k dopravě. Není to jen vizitka, kterou si město vystaví na svých webových stránkách.

Asociace sdružuje více než 50 měst, které usilují o rozvoj cyklistiky, cyklodopravy, respektive o vyváženost při dělbě přepravní práce. Pokud se více lidí pohybuje městem na kole, ulice jsou průchodnější i pro motorovou dopravu, lépe se dýchá a cesty jsou bezpečnější. Zkušenosti proto ukazují, že je výhodné myslet na všechny části „dopravního koláče“, ať už jsou to pěší, dopravou ohrožené slabší skupiny – děti, senioři, handicapovaní, cyklisté - a motorovou dopravu, tedy osobní auta, kamiony a zásobování.

 

Primátoři a starostové Asociace měst pro cyklisty o přínosech členství:

Asociace pomáhá řešit cestu k tomu, jak chceme, aby naše město vypadalo, jak si ho představujeme. Je to na nás, stanovit si, jaký je náš strategický cíl a zda se stane městem s dobrou adresou, kde se nám dobře žije, kde se s lidmi potkáváme osobně a ne jenom na křižovatkách v autech.

Asociace usiluje a předkládá podněty pro změny v legislativě ČR, které směřují ke zrovnoprávnění cyklistické dopravy. Je to silnější potenciál, než kdyby o takové změny usilovalo jedno město.

Asociace poskytuje poradenství, pořádá semináře na půdě ministerstev a univerzit a členská města asociace si předávají zkušenosti mezi sebou. Např. pokud město bude řešit konkrétní určité dopravní opatření ve prospěch cyklisty nebo chodce, které bude neřešitelné z hlediska stávající legislativy, může se obrátit s radou na Asociaci, která sdělí: „…Ano, podobný problém řešilo např. město Uherské Hradiště a postupovali takto..“

 

Přínosy pro členy sdružení v obecné rovině:

 

Nejlepší nakonec:

 

 

 
 

Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS