VIZE 25 - integrovaný přístup

Asociace měst pro cyklisty není zaměřena jen na cyklistickou dopravu, ale naopak vede své členy k integrovanému myšlení, kde cyklistická, pěší, veřejná a automobilová doprava „žijí“ vedle sebe, což odpovídá VIZI 25. Cílem není, aby města měla „cyklokoordinátory“, ale aby postupně na městech vznikala místa koordinátorů mobility tak, jak je to v Evropě již dnes běžné.

VIZE 25 přichází z oblasti  filosofie; chce ukázat, že pro rozvoj městské mobility je třeba věnovat ve svých myslích spravedlivou pozornost všem složkám dopravy, tedy individuální automobilové dopravě, cyklistické dopravě, veřejné a pěší dopravě (4 x 25 % pozornosti). VIZE 25 představuje systém městské mobility, který vnímá dopravu jako systém integrující všechny jeho druhy. Vize 25 má proto ovlivňovat všechny další koncepční a strategické dokumenty města. Sektorové dopravní dokumenty by již neměly být připravovány izolovaně, ale integrovaně a společně. Jen tento přístup zabrání preferenci jedné dopravy před druhou a umožní vytvořit podmínky pro všechny její druhy. Proč ale je nutné psát o nějaké VIZI25, kde je problém? O tom je možné se dočíst zde.

Není třeba ale zůstat u vize, je možné se opřít o konkrétní projekty, které ji mohou naplnit.

Vize může být v letech 2014 - 2016 postupně naplňována prostřednictvím evropského projektu "CIVITAS CAPITAL – making the best of CIVITAS"! Civitas je ideálním programem pro výměnu nápadů a zkušeností mezi politiky, technickými experty a uživateli. Vzájemné vztahy jsou podpořeny vedle jiných aktivit také studijními cestami, cílenými školeními a cvičeními. za účelem spolupráce na realizavci projektu byla vytvořena pracovní skupina "CIVITAS", která pracuje daleko za hranicemi cyklistické dopravy.

Devět měst z Asociace měst pro cyklisty (Břeclav, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Most, Olomouc, Pardubice, Třinec a Zlín) se účastnily kurzu “BUMP: integrovaný přístup k plánování městské mobility“, pořádaný v rámci projektu BUMP - Boosting Urban Mobility Plans financovaného prostřednictvím programu IEE - Intelligent Energy Europe.

Dále asociace převzala záštitu nad časopisem Smart Cities - magazín je čtvrtletník určený pro úředníky českých a slovenských měst podávající informace o technologiích a konceptech pro efektivnější správu měst (http://www.scmagazine.cz/).Asociace zde pravidelně zveřejňuje své články.

Vše pak směřuje k tomu, aby si města zřídila svá centra (odbory) mobility, které koordinují přípravu a rozvoj dopravních plánů, jejíž součástí je i cyklistická doprava.


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

 

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Akademie městské mobility - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS