O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Stmelování lidí

Asociace pracujeme na tom, aby stmelovala lidi, ne je rozdělovala, na cyklisty a na řidiče.

Aby byl pochopen skutečný cíl asociace, doporučujeme si přečíst článek, který vyšel v časopise TÝDEN (32/2013) a to pod názvem: „Cyklo terorismus. Stezky už cyklistům nestačí. Začala válka o silnice. Povstání pumpičkářů.“  Mnoho médií dnes žije z konfliktních situací, vyhledávají a někdy i neúměrně zdůrazňují konflikty ve společnosti. Pokud je v článku nějaký spor, nesoulad, případně i fyzické ohrožení , pak je to mediálně zajímavé. Proč tedy nepostavit proti sobě řidiče a cyklisty? A to je právě to, s čím nesouhlasíme. Právě asociace pracujeme na tom, aby stmelovala lidi, ne je rozdělovala. U nás přeci nemáme cyklisty, ale krásné mladé dámy, maminky, manažery, ale i babičky, děti, studenty, kteří pro svou cestu jednou využijí jízdní kolo, podruhé auto, potřetí jdou pěšky a počtvrté veřejnou dopravu. Cílem asociace je, abychom uměli více pracovat s veřejným prostorem, abychom zbytečně nepreferovali jeden dopravní prostředek před druhým. Doprava má být sluhou člověka, ne jeho pánem. Není možné, abychom naše města podřizovali dopravě jako takové, ale doprava se musí podřizovat životu ve městě. Ve výsledku to znamená začít u samotného plánování a změnit princip myšlení – ne se pasivně přizpůsobovat narůstající dopravě, ale aktivně tvořit města přátelská k lidem.

Největší problém není ve financích, ve špatné legislativě, ale v názorech na cyklistickou dopravu. Snad každý se v minulosti setkal s některým z podobných výroků, které ukazují na nepochopení významu cyklodopravy jako přirozené součásti dopravního systému ve městě:

Cíl Asociace je sdružovat města, která společně budou měnit neprofesionální a pokřivený pohled na podporu cyklistické dopravy. Nejde ovšem jen o cyklistickou dopravu, ale o nové pojetí utváření veřejných prostranství, a to na základě pochopení života společnosti, potřeb užívání i dalších sociálních vztahů souvisejících s veřejným prostorem. Zjednodušeně řečeno – není možné uzpůsobovat veřejný prostor jen pro auta.


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS