O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Podpora rozvoje městské mobility

Kde je radost žít

Každá bolest má v sobě zárodek změny, každá otázka vede k řešení.

Snad každý z nás má osobní zkušenost s předsevzetími. Slibujeme si, že začneme pravidelně cvičit, že budeme věnovat víc času rodině, zredukujeme každodenní počet šálků kávy, zhubneme, zaběhneme maraton. Všechny tyto závazky nějak souvisí s naší představou o správném způsobu života a vyjadřují naši snahu žít lépe, v souladu se sebou a svým okolím. Každý z nás činí denně desítky rozhodnutí, které přispívají ke kvalitě života. Dnes půjdu z práce pěšky, zajdu na zmrzlinu nebo s kamarádem na pivo. Někdy ani nevíme, že jsme se rozhodli, volba je „automatická“. Jsou tu věci, které dělat musíme, nebo jsme o tom alespoň přesvědčeni. Jako by se jednalo o rozhodnutí, které se odehrává někde mimo, za hranicemi našich soukromých životů. Rozhodnutí od „těch nahoře“, rozhodnutí předem daná a neodvolatelná.

Sem někam patří i tajemné a mnohovýznamové slovo mobilita. Slovo, kterým se označuje schopnost pohybu ve všech jeho podobách -  od stoupání nebo klesání na společenském žebříčku přes schopnost stěhovat se za prací až po svobodu volby poskytovatele bankovních služeb. Nejčastěji však bývá spojovaná s pohybem po nějakém území. S možností dostat se, kam potřebuji, dostat se tam včas, bezpečně a pohodlně. Mobilita mimochodem patří mezi základní lidská práva.

Pokud toto právo má mít v naší zemi garantováno celých deset milionů obyvatel, nelze to nechat na náhodě. Potřebujeme řízení a pravidla, která to lidské víření udrží v určitých mezích. Zvlášť když víme, že naše dnešní možnosti nejsou bez následků. Za přílišnou mobilitu platíme hlukem, znečištěným ovzduším, stresem.  A to už jsme u pojmu „udržitelná mobilita“, která se všechny tyto strašáky snaží udržet na uzdě. Postupně se k ní propracovávají hlavně větší města s více než 100 000 obyvateli, která musí denně řešit problémy s narůstající dopravou.

Touto cestou se vydala i nová Asociace měst pro cyklisty, která chce pracovat na tématu udržitelné mobility a na svých územích hledat způsob, jak udržet rovnováhu mezi čtyřmi základními druhy dopravy: automobilovou, veřejnou, cyklistickou a pěší. Ve svém názvu si zvolila cyklisty, kteří patří mezi nejzranitelnější a současně nejčastěji opomíjenou skupinu. Právě cyklodoprava přitom pracuje ve prospěch celého města. Pro 50 % veškerých cest kratších než 5 km dnes obyvatelé měst využívají osobní automobil. Cyklisté prokazatelně zvyšují průměrnou rychlost automobilové dopravy, zlepšují průjezdnost a přispívají k celkové kvalitě života.

Cesta vede přes změnu zákonů, vytváření odborů mobility ve městech a vypracování nových strategických dokumentů a konkrétních akčních plánů. Hlavní je ale neustálá výměna zkušeností. Témata jsou poměrně nová, a proto bude užitečné učit se z vlastních i cizích postupů. Za tímto účelem byla vytvořena Cyklistická akademie – výukový program pro všechny, kdo se chtějí dozvědět víc o základech udržitelné mobility.

Odvážný plán má jediný cíl – uzdravit naši krajinu. Až jednou budete stát na kopci a dívat se na města hluboko pod vámi, možná k vám zazní ozvěny rozhodnutí, která udělali lidé dávno před vaším narozením a která vám dnes dávají pocit: jsem rád, že tu žiju.


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS