O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.
Dobrá adresa

Žijeme v místě s „dobrou adresou“? A co se vlastně pod názvem „dobrá adresa“ skrývá?

 

Přesně tyto otázky si v rámci Asociace měst pro cyklisty klademe a pomocí našich zkušeností je chceme i realizovat. Že to zní, jako pohádka, které příliš nevěříte? Pro to, abychom Vás přesvědčili, se nebudeme skrývat za pojmy, jako asociace, sdružení nebo jiné neurčité pojmy.  Řekneme na rovinu, že jsme nejen politici, ale především občané, kteří žijí ve svém městě a kteří také chtějí, aby bylo naše město hodné označení „DOBRÁ ADRESA“.

Uvědomujeme si, že pro kvalitu života ve městě je potřeba daleko více, než jen možnost jezdit na kole. Pokud však tuto možnost město svým občanům nenabídne, tak se velmi ochuzuje. Ne nadarmo se občas městu říká „živý organizmus“. Z toho vyplývá, že pokud město neposkytuje možnost jezdit „kvalitně“ na kole, tak nerozvíjí svůj potenciál, tak jak by mohlo.  Navíc, jako u organizmu je nutno nahlížet na celou problematiku komplexně. To, že budou mít lidé možnosti, stanou se města ekonomicky silnějšími, dopravní systém bude fungovat lépe, díky lepším životním a jiným podmínkám budou lidé více žít venku, nebudou tolik o samotě zavřeni doma, budou spolu více komunikovat, a budou si více užívat života ve svém městě.

Naším vzorem je město Lipsko, ze kterého si můžeme vzít příklad díky podobné minulosti. Připomenulo nám rok 1990, kdy se obyvatelé Lipska začali hromadně stěhovat na západ za příslibem lepšího života a co Lipsko muselo udělat pro to, aby tento trend zastavilo. Stejné otázky, které si dnes klademe u nás, pomohly vybudovat z Lipska město s dobrou adresou. 

"Dobrá adresa platí jako pojem pro investory, město o ně ale musí projevit zájem. Pro Lipsko bylo klíčové, když tu své závody rozhodli umístit Porsche nebo BMW."
Magdalena Grams, Lipsko 

"Pokud je město atraktivní pro život a je tam dostatečně silný průmysl, ekonomika bude následovat a poroste.“
Torben Heinemann, Lipsko

„Ke kvalitní adrese a dobrému životnímu stylu patří také bezpečné prostředí pro děti, možnost jezdit na kole nebo chodit pěšky."
Torben Heinemann, Lipsko

 

Je přirozené, že „DOBRÁ ADRESA“ znamená mít kvalitní dopravní infrastrukturu a promyšlené řešení mobility obyvatel i přepravy zboží. Ale také víme, že dobrá adresa počítá s jízdním kolem jako s přirozenou součástí každodenního života.

Dobrá adresa je ale především adresa, na které bydlí lidé. A mnozí z nich mají rádi jízdní kolo, ať již děti, studenti, dospělí, či senioři. Každý z nich zná to kouzlo chytnout řidítka a vyjet. Je to o požitku z jízdy, módě, radosti z cestování, relaxaci, svobodě - prostě ve stylu CYCLE CHIC.

Dobrá adresa je ale také adresa, kam se lidi rádi vrací. Domov je místo, kde člověk může zpomalit, zastavit se, odpočinout si a také si něco přečíst, či dobít svoje "baterky". A tak jsme pro vás připravili galerii aforismů, abychom všichni věděli, že jízdní kolo je až na druhém místě.

Jak tedy z našich měst udělat města s Dobrou adresou? Potřebujeme pro to:

  1. vzor, silný příběh - abychom věděli, kam kráčíme (například německé Lipsko),
  2. jasně definované konkrétní cíle,
  3. plán, jak jich dosáhnout prostřednictvím konkrétních aktivit a
  4. partnery, bez kterých se tento náročný úkol nedá zrealizovat.

 


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS