Soutěž "Tady žiju"

Anotace

Oficiální vyhlášení výsledků, spojených s tiskovou konferencí, proběhlo v Přerově dne 6.6.2016. Jejím cílem bylo mimo jiné představit, jak se pracuje s mobilitou v českých městech. Vítězem soutěže se stal Přerov, úspěch slavila i další moravská města Olomouc, Šumperk, Třinec, Otrokovice a Uherské Hradiště.

 

Soutěžní prezentace je možné si prohlédnout na tomto odkaze.

 

Cíl soutěže

Soutěž chce vyzvednout pozitivní příklady z českých měst, aneb už nechceme používat sousloví „U NÁS TO NEJDE“, ale umět se motivovat českými příklady „ŽE TO JDE“ a hlavně podpořit pozitivní vztah ke svému městu, místu. „kde žiju“. Ve světě plném negativních zpráv chceme podpořit pozitivní stránku života, o které se tak málo mluví. A přitom stačí se jen rozhlédnout kolem nás.

Soutěž „Tady žiju“ chce rovněž podpořit aktivní způsob života ve městě, kde jsou vytvořeny dobré podmínky pro jízdu na kole, chůzi (procházky), běh, in-line. Záměrem je ukázat, že je třeba dát ve městech prostor pro volbu, možnost být aktivní a mít kde se ve městech a okolí pohybovat. Nejde jen o volnočasové aktivity, ale o zařazení přirozeného pohybu do běžného života.

Soutěž „Tady žiju“ chce upozornit na fakt, že většina cest po městech je do vzdálenosti 5 km, což je ideální vzdálenost pro jízdní kolo, případně v kombinaci s veřejnou a pěší dopravou. Ale k tomu je potřeba vytvářet potřebnou infrastrukturu.

V neposlední řadě soutěž „Tady žiju“ chce pomocí jednoduchých příkladů vysvětlit značku Město s dobrou adresou.

Vyhodnocení soutěže

Finále soutěže „Tady žiju“ se konalo v rámci konference „Město s dobrou adresou“, která proběhla ve dnech 19. – 21. 4. 2016 v hotelu LUNA (Kouty, Ledeč nad Sázavou).

Do soutěže se zapojila bezmála dvacítka českých měst, která se představila na konferenci formou prezentace. Každé vystoupení obsahovalo:

  1. Upoutávku na hlavní zajímavosti a atraktivity,
  2. Prezentaci toho, co se podařilo za posledních cca 10 let v oblasti jak cyklistické dopravy, tak zklidňování dopravy, revitalizace veřejných prostor, v duchu značky Města s dobrou adresou.
  3. Prezentaci vize, kam chce město kráčet v duchu značky Města s dobrou adresou, s možností vytipování míst, kde by mohla být uplatněna nová opatření, které umožnila změna zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb.
  4. Prezentovat tipy na výlety v rámci okolí města.

 

Vyhodnocení

O výsledcích prvního ročníku soutěže Tady žiju hlasovali účastníci konference. Největší úspěch slavila moravská města Přerov, Olomouc, Šumperk, Třinec, Otrokovice a Uherské Hradiště

Do vítězných měst nyní poputuje pět laviček, které věnoval hlavní partner soutěže mmcité, každé soutěžní město navíc obdrží strom od firmy Arboeko. Lavičky a stromy jsou symbolem náměstí, které slouží k zastavení uprostřed shonu, vytvářejí možnost setkat se s přáteli, se známými i neznámými lidmi. Autory laviček jsou návrháři od společnosti mmcité, která ve svých výrobcích dává důraz na design, lavičky jsou tak nejen praktické, nabízejí i potěšení pro oko.

Zvláštní cenou pro Uherské Hradiště, které reprezentovalo neziskové sdružení O-kolo Hradiště, je studie zdravotního stavu populace poskytnutá Státním zdravotním ústavem.

Vítězem soutěže bychom ale měli být všichni. Do našich měst přivezeme argumenty, že to jde i u nás. Už se nebude říkat „U NÁS TO NEJDE“.

Oficiální vyhlášení výsledků, spojených s tiskovou konferencí, proběhlo v Přerově dne 6.6.2016

Soutěžní prezentace je možné si prohlédnout na tomto odkaze.

 


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

 

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Akademie městské mobility - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS