Ochranný pruh pro cyklisty

Opatření označované jako „jízdní pruh pro cyklisty“, někdy je také nazývám víceúčelovým, nebo ochranným pruhem. Opatření běžné například v Německu vede k lepší ochraně cyklistů, zároveň na silnicích s vyznačenými pruhy prokazatelně méně jízdních kol objevuje na chodnících. Vyplývá to ze šetření německého Spolkového ústavu pro silniční hospodářství a dopravu (BASt).

Problematika:

Z prostorových nebo jiných důvodů mnohdy nelze vytvořit samostatné cyklistické pruhy, pásy ani stezky tam, kde není společný provoz cyklistů s automobilovou dopravou optimální. Doposud byl znám jen pojem „vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty“, který má ovšem svým striktním vymezením vůči ostatním jízdním pruhům značně omezené využití. Ochranné pruhy pro cyklisty s možností použití i jinými vozidly (za určitých okolností) jsou v Evropě běžný opatřením. Například v sousedním Rakousku ochranné pruhy pro cyklisty vhodně přerozdělují alespoň provoz jízdních kol a osobních vozidel a zvyšují tak všeobecnou bezpečnost provozu. Právě z tohoto důvodu byly ochranné pruhy pro cyklisty součástí legislativních změn.

Příklady:

Příklady, kde nelze vytvářet plnohodnotné vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty, avšak řešení cyklistické dopravy je žádoucí:

Opatření bylo otestováno v Uherském Hradišti. Jaký je princip? Tam, kde šířkové parametry komunikace neumožní vyznačit klasické jízdní pruhy pro cyklisty, tak se vyznačí jízdní pruhy pro cyklisty. Rozdíl je jen v tom, že automobil může vjet do tohoto pruhu, ale většinou tak stejně neudělá. Tímto opatřením by se mohla rozšířit síť bezpečných koridorů pro cyklisty. 

 

víceúčelový pruh v Uherském Hradišti


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

 

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Akademie městské mobility - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS