Ministerstvo životního prostředí

Program zlepšování kvality ovzduší (2012) MŽP s opatřeními na krajské úrovni počítá s minimalizací negativních dopadů z dopravy – s podporou většího využití veřejné dopravy, integrovaných dopravních systémů, cyklistické dopravy, podporou Park&Ride, bike a car-sharingu, ale i zpřísnění podmínek pro STK. Podrobnější informace obsahují jednotlivé krajské programy na zlepšování kvality ovzduší, které jsou aktualizovány každé dva roky.

Do gesce MŽP spadá ve vztahu k financování udržitelné mobility Operační program životní prostředí. V předchozím programovém období OPŽP 2007–2013 podpořil nákup 303 CNG autobusů a čtyř plnicích stanic, současné programové období OPŽP 2014–2020 však s tématem udržitelné mobility nepočítá. Z tohoto programu ale lze využít prostředky pro měkké vzdělávací projekty a v řešení je také možná podpora nákupu vozidel s alternativním pohonem pro státní správu, podnikatele či fyzické osoby.

Podporu je možné získat ze stávajících národních programů ŽP. Ty jsou zaměřeny na nízkoemisní zóny tzv. NEZ a měkké projekty. Patří sem Program na podporu při zavádění NEZ a Program na podporu komunikačních a propagačních aktivit – program je zaměřen na podporu osvěty témat v oblasti čisté mobility. Je určený pro 26 statutárních měst (soutěž projektů) a slouží k zavádění a komunikaci v procesu přípravy a realizace plánů udržitelné městské mobility, pro e-mobilitu, CNG, veřejnou dopravu, nemotorovou dopravu, car-sharing, bike-sharing, propojení aktivit s Evropským týdnem mobility a podobně. Příjemci se mohou stát nevládní neziskové organizace, města nebo kraje.

Více o programech na https://www.sfzp.cz/clanek/193/2377/ministerstvo-zivotniho-prostredi-pripravuje-program-na-podporu-nizkoemisnich-zon/ a https://www.sfzp.cz/clanek/801/2593/vyzva-c-2-2015---cista-mobilita/.

V přípravě je další Národní program ŽP, který bude obsahovat sedm prioritních os, z nichž pátá osa bude zaměřena na životní prostředí ve městech a obcích. Cílem je zlepšit kvalitu života, podpořit udržitelný rozvoj měst, naplnit klimaticko-energetické cíle. Program je rozdělený do těchto dvou podoblastí.Ke stažení:


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS