O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Kadaň - inspirace

Ač město Kadaň není členem Asociace měst pro cyklisty, rozhodně za inspiraci ostatním městům stojí.

 

O městě - základní informace 

Osmnáctitisícové město Kadaň se nachází v kraji, kde řeka Ohře opouští sevření Krušných a Doupovských hor. Nejstarší královské město Kadaň je městem moderním, pohostinným a slouží jako cíl turistických cest i pro mnohé obchodní partnery a cestovní kanceláře. Kadaň získala statut svobodného královského města kolem roku 1259. Vrcholného rozkvětu zaznamenala Kadaň jako středověké město za vlády císaře Karla IV. Nicméně dnešní tvář historického městského jádra zdobí nebývalé množství nádherných měšťanských domů, církevních staveb i zbytků středověkého opevnění. Ne nadarmo je historická část Kadaně od roku 1978 městskou památkovou rezervací. Nejcennější památkou v Kadani je bezesporu bývalý klášter františkánů z roku 1473, využívaný dnes jako městské muzeum s nejstaršími sklípkovými klenbami a s kostelem Čtrnácti sv. Pomocníků, vysvěcený roku 1480. Františkánský klášter je od roku 1995 národní kulturní památkou

O cyklistice ve městě – historie a vývoj

Ani město u řeky Ohře nebylo ještě na začátku posledního desetiletí zrovna cyklistickým rájem. Ale postupně se od roku 2003 situace měnila. V roce 2009 schválilo zastupitelstvo Generel cyklistické dopravy města Kadaně. Kousek po kousku se buduje síť cyklostezek a je příjemné pozorovat, že přibývá jak počet rekreačních cyklistů, tak především rodičů s dětmi. Zvýšil se i počet lidí, kteří kolo používají jako dopravní prostředek do práce nebo do školy. Z pohledu nejmenších cyklistů, pro které se budované cyklostezky již staly samozřejmou součástí života, by se mohla královská Kadaň stát v budoucnu důležitou cyklistickou křižovatkou. Její „páteří“ by měla být cyklostezka podél Ohře, po které by se cyklisté dostali k Nechranické přehradě, Žatce a dalších lokalit. Z Kadaně by pak zájemci mohli odbočit do dalších turistických cílů. Město například netrpělivě čeká, až začne stavba první části cyklostezky z Kadaně do Prunéřovského údolí. Velké možnosti v rozvoji má i oblast kolem Doupovských hor. Stačí se jen zasnít ... a pak o to s větším úsilím pokračovat v započatém díle.

Cyklistika v číslech 

13,5 km cyklostezek

155 km značených cyklotras (zahrnuje i okolní obce a města)

Významné cyklotrasy procházející městem:

dálková cyklotrasa (35): Plzeň - Karlovy Vary

místní trasy (3000): Klášterec – Kadaň , Chomutov a (353): Kadaň - Žatec

Významné cyklistické projekty ve městě

Cyklistická lávka s názvem „Lávka Vítka Brandy“ pojmenovaná podle autora Víta Brandy vznikla v roce 2009.  Je součástí cyklistické stezky, která vede po hrázi přehrady Kadaňského stupně a pokračuje dolů podél toku Ohře na nábřežní promenádu.  Lávka umožňující cyklistům i pěším překonat výškový rozdíl mezi korunou hráze a nábřežní promenádou bez nutnosti použít původní strmé a nepohodlné schodiště podél hráze.

V rámci projektu „Revitalizace kulturní památky čp. 7 v Kadani na informační centrum“ vznikne v novém Informačním centru služba pro cyklisty – úschovna a půjčovna  kol (2 stojany pro celkem 14 kol). Projekt bude dokončen 31.7.2013.

Významné dokumenty města vztahující se k cyklistice

Generel cyklistické dopravy města Kadaně (2009)

http://www.mesto-kadan.eu/dokumenty/generel.pdf

Kontakty

Informační centrum a galerie Josefa Lieslera, Mírové nám. 1, 43201 Kadaň,

tel.,fax: +420 474 319 550, mobil: +420 725 763 497

e-mail: galerie@mesto-kadan.cz

www.mesto-kadan.cz 

Tipy na výlet v okolí Kadaně 

 http://www.ceskojede.cz/rubriky/mesta-uh-charty/kadan/

http://www.mesto-kadan.eu/dokumenty/cyklobalicek.pdf

http://www.mesto-kadan.eu/sekce-turista/187/informace-pro-cyklisty/strana/0

Kadaň - Klášterec nad Ohří  (9,3 km) - vhodné pro trekkingové a MTB kola

Do Klášterce nad Ohří vede od roku 2008 nově vybudovaná obousměrná cyklistická stezka.

Kadaň - Žatec podél Nechranické přehrady - Kadaň (53 km) - vhodné pro trekkingové a MTB kola

Rovinatá trasa je vedena podél řeky Ohře a vodní nádrže Nechranice do Žatce. Cesta zpět je vedena po místní cyklotrase (353).

Kadaň –  Klášterec nad Ohří - Měděnec – Klášterec nad Ohří – Kadaň  (47 km) - vhodné pro trekkingové a MTB kola

Trasa je však celkem náročná na stoupání od Lužného až na Měděnec. Je zde kombinace tras dálkových a místních.

Kadaň - Krásný Dvůr - Kadaň (46 km) - vhodné pro trekkingové a MTB kola

Poměrně nenáročná trasa vedoucí s malým převýšením po dálkové cyklotrase (35).


 


Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS