O asociaci


Záleží nám na místech, kde žijeme. Jsme starostové, primátoři, členové městských zastupitelstev, ale i občané, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Víme, že jízdní kola sem patří stejně jako veřejná doprava, pěší a automobily. Chceme budovat integrovanou dopravu, ne rozdělovat obyvatele na cyklisty a řidiče. Podílíme se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření týkajících se oblasti městské mobility, chceme být partneři pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci.

Asociace měst pro cyklisty je celostátní, dobrovolnou, nepolitickou a nevládní organizací, založenou jako zájmové sdružení právnických osob. Členy Asociace jsou obce, měst, svazky a neziskové organizace. Činnost Asociace je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům spojených s městskou mobilitou a otázkami dopravy.

Česko jede

Česko jede je národní projekt na podporu cestovního ruchu. Hlavním garantem projektu je CzechTourism, Asociace měst pro cyklisty jako jeden z partnerů spoluvytváří obsah této značky. 

Národní značka Česko jede představí komplexní nabídku aktivní turistiky, s důrazem na pěší, cykloturistiku, in-line bruslení, terénní cyklistiku a další formy aktivní turistiky.

 

Nabídka pro města, kraje a destinační agentury

 Asociace cykloměst získala v roce 2016 prostředky ze státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj s cílem rozvinout konkrétní aktivity pro podporu národní značky Česko jede.

V roce 2016 proběhly tyto aktivity:

1) Vytvoření nabídky dálkových tras Greenways Jizera a Moravská stezka

2) Podpora celostátní soutěže Tady žiju

3) Vytvoření tradice lokálních festivalů, které budou zaměřeny na aktivní turismus pro domácí cestovní ruch pod značkou Česko jede.

4) Doplnění informací na webu Česko jede (www.ceskojede.cz)

5) Zpracování nabídky výletů pro cykloturisty v Královéhradeckém kraji

6) Konference Česko jede, která se konala dne 2. listopadu ve Žďáru nad Sázavou

 

Asociace cykloměst v návaznosti na to nabízí krajům, obcím a městům:

1) Zpracování nabídky výletů v destinaci nebo okružních výletů v návaznosti na dálkové trasy. Pobyty by měly být zaměřené aktivní formy odpočinku - cykloturistiku, pěší turistiku a další doprovodné aktivity pro celou rodinu.

2) Propagaci prostřednictvím celonárodní soutěže "Tady žiju" - podmínky budou vyhlášeny později.

3) Rozeslání zpráv v pravidelném newsletteru novinářům, členům a podporovatelům Asociace.

 

 

Doplňkové informace:

„Při budování nové infrastruktury myslí města jak na každodenní dopravu s využitím jízdního kola, tak i na cyklovýlety po okolí," říká o roli měst jednatel asociace Jaroslav Martinek. Přestože kvalitní infrastruktura pro cyklisty je základním kamenem, k fungujícímu cykloturistickému produktu je potřeba mnohem více. Cykloturisté si stále více zvykají na služby, které jsou běžné například v sousedním Rakousku či Německu, případně které jim nabízejí cestovní kanceláře. K nim patří například i ucelená nabídka ubytování či stravování s ohledem na zvláštní potřeby cykloturistů, převoz zavazadel, návaznost tras na zajímavé turistické cíle, možnost poznat lokální gastronomii či technická asistence. I když těchto služeb v Česku přibývá, stále nepatří v našich podmínkách k běžnému standardu.

Cílem Česko jede je vytvoření národního produktu aktivní turistiky, který by do Česka přilákal turisty za zahraničí. Už dnes je u nás mnoho krásných tras s fungujícími službami. Kvůli nejednotné propagaci se jim možná jen nedostává zájmu, který by si zasloužily. Aby vše fungovalo, musí se města spojit s dalšími silnými partnery - Českou centrálou cestovního ruchu - CzechTourism, Ministerstvem pro místní rozvoj, kraji, velkými dopravci, organizacemi sdružujícími ubytovací a stravovací zařízení, turistické organizace a v neposlední řadě silné korporátní značky.

Díky spolupráci s agenturou CzechTourism se značka Česko jede zařadila do skupiny národních produktů společně např. s Czech Specials zaměřený na gastronomii nebo kudyznudy.cz, který zve k poznávání turistických zajímavostí. Pod hlavičkou Česko jede jsou shromážděny informace o síti dálkových cyklotras, které se skládají z evropských EuroVelo tras, dále z národních a vybraných regionálních tras v celkové délce 5300 kilometrů. Do této sítě patří například Labská stezka, Cyklostezka Ohře, Greenways Praha–Vídeň, Vltavská stezka či Cyklostezka Bečva.

 

 

Ke stažení:Úvod
Novinky
Dobrá adresa
Aktivity
Členové
Jak se stát členem
Partneři
Kontakt
Pro média, dokumenty
Odkazy

Web je realizován v rámci projektu Central MeetBike prostřednictvím programu CentralEurope,
který je spolufinancován ERDF.

cyklistická akademie

 

Copyright © cyklomesta.cz
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením
Asociace měst pro cyklisty a s uvedením zdroje.

Partneři: Česko jede - Cyklistická akademie - www.kamvpraze.info - Univerzita Palackého v Olomouci - Velvyslanectví Dánského království

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS